fbpx
-1 C
Skopje

Најголемата грешка на 21 век: Интер го продаде за 10 милиони, а сега вреди преку 100 милиони евра

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Дека е врвен талент се виде во младите денови, кога настапуваше во татковината – пред гладот за успех да го донесе во Европа.

Роден е и израсна во Рио де Женеиро, Филипе Кутињо е класична десетка која денеска ја посакуваат сите големи и врвни екипи. Меѓутоа, за овој уште млад офанзивен играч, или крило по потреба – не идеше се како мед и млеко.

Највеќе поради тоа што неговиот прв европски клуб не беше свесен за потенцијалот кој бразилецот го поседуваше и го поседува. Од 1999. до 2008. година настапуваше за младата категорија на Васко Де Гаме, а потоа пристигнува во Европа. Интер го купува за четири милиони евра, а тимот од Милан како да не знаеше како талент всушност имаат донесено во своите редови.

Вистина, Кутињо беше малолетен, а тимот од Меаца не сакаше да го тестира неговиот талент со тоа што ќе му даде шанса за настап во првиот тим. Во текот на 2010. година, кога наполни 18 години, можеше официјално да настапи за Интер.

После тоа следеше позајмица во Еспањол, краткорочна – пред да биде ставен на трансфер листата на 26. јануари 2013. година, Ливерпул прифана да го купи за сума од 10 милиони евра. Ги помина медицинските прегледи – и стана полноправен член на Ливерпул. Доби број 10 – а тогаш тргна историјата. Влезе во игра на местото на Стујарт Даунинг, во 78. минута против Вест Бромич Албион. Тоа се случи на 11. февруари 2013. година. Во деновите и месеците потоа, Кутињо добиваше се повеќе и повеќе шанси да игра. Во потполност ја потисна конкуренкцијата на позицијата, и стана неизоставен дел од тимот. Дриблинг, сталоженост, брзи нозе се неговите највидливи особини, а често му велат дека е следен “Меси или Роналдињо“. Во Бразил, често го споредуваат со Роналдињо – а неговиот тренер од Еспањол, рече дека Кутињо има специјална магија во своите нозе.

До сега има повеќе од 120 настапи за Ливерпул, постигна 26 голови, а од минута во минута помината на теренот, неговата вредност расте. Дали ќе остане забележан во историјата како најголема грешка на Интер, или најдобар направен трансфер на Ливерпул, ќе видиме следното лето, кога се предвидува дека истиот ќе биде продаден за ништо помалку од 100 милиони евра.

Има 24. години, а Реал, Барселона, Манчестер Сити, Јунајтед, ПСЖ и многу други стојат на ред за неговиот потпис.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -