fbpx
3 C
Skopje

Најголемите препреки во сексуалниот живот на мажите

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Сексолозите ги демолираа митовите дека мажите не се плашат од ништо во кревет! Британскиот сексолог Трејси Кокс тврди дека всушност за време на секс, доста мажи доживуваат голема загриженост и неизвесност, поради популарното верување за нивната доминантна улога во општеството.

Претставниците на посилниот пол често се чувствуваат притиснати да доминираат и во спалната соба, па дури и тогаш кога немаат сили. Во обид да одговорат на одредени сексуални очекувања, се повеќе и повеќе мажи грешат.

1. Стравот од тоа дека нема да можат да издржат доволно долго

Овој страв е предизвикан од гледањето на порно видеа, каде половиот чин обично е доста подолг, па затоа мажите се обидуваат да го продолжат рокот на една партија . Просечното времетраење на половиот акт е 7 минути, се наведува во истражувањето, направено меѓу 10 000 парови во Њу Мексисо. Токму толку време им е потребно и на жените, за да стигнат до оргазам, според американскиот специјалист за репродуктивно здравје д-р Хари Фиш.

2. Мажите исто така имаат проблеми во врска со голотија

Тие, како и жените, се засегнати од својот изглед и се чувствуваат непријатно од “пивскиот” стомак, на пример. Значи следниот пат кога ќе се грижите дали мажот ќе види целулит, знајте дека и тој се надева дека вие ќе ги игнорирате неговите недостатоци. Вистината е дека нему му е грижа повеќе отколку што покажува.

3. Мажите се стаписани од помислата дека можат да ја разочараат партнерката

Од страв да не се покажат како лоши љубовници, обично мажите се плашат од еректилната дисфункција. Бидејќи не сакаат да остават впечаток дека не знаат што прават, мажите најчесто не бараат насоки од партнерката.
Ова води до незадоволителен секс и за двете страни, а и понекогаш до аверзија кон него – зависи колку долго се премолчува проблемот. Тука клучен момент е поддршката. Улогата на жената е да укаже, без да звучи критички настроена. Она што е потребно е и двајцата да се отворени и да уживаат тотално во чинот.

4. Мажите се загрижени од големината на пенисот

Чудно, но тоа не е толку поврзано со женското задоволување како со конкуренцијата. Само за објаснување: просечната големина на машкиот полов орган е 14,2 см, а уште поважно е тоа што жените обично не се заинтересирани за големината.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -