15.1 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Вонредна одлука: Промена на полицискиот час, нема да биде од 21 часот, многу порано – за викендите ќе нема движење

Од среда на целата територија на нашата држава стапува во сила полициски час со кој движењето ќе биде ограничено од 16:00 до 05:00 часот,...

Гејтс: Животот ќе се нормализира дури откако ќе има вакцина достапна за сите

Се очекува вакцината за КОВИД-19 да може да се развие до крајот на годината. Животот може да се врати во нормала само откако вакцината против...

Најмалку шест прекуокеански бродови во 19 и 20 век го носеле името Македонија

Најмалку шест прекуокеански бродови во 19 и 20 век го носеле името Македонија и учествувале во важни историски настани во светот. Првиот Британски брод именуван “MACEDONIA” во 1809-та година. Во 1812-та американската морнарица имала брод наречен Македонија со кој патувал и братот на Едгар Алан По. Имало други бродови кои го носеле истото име и во Австралија, а тоа име го ставале заради нивните предци од овие протори. Вреди да се напомени за бродот Македонија кој патувал од Бомбај до Лондон кој бил долг 160 метри.

Денес сите ние го сме патници на бродот наречен Македонија. Ех, до каде ли ќе исплови овој брод? Дали воопшто ќе исплови? Хм… Капетанов фаќа кривини, #направпат е да го расклопи бродов на делови и да го продаде за евтини пари… А можеме ли да го преземеме кормилото? И да го оденесеме во вистинската насока? Да запловиме десно и да го одбереме патот кој води кон светла иднина?

Воопшто нема да биде лесно. Ќе весламе деноноќно, но ве уверувам дека нема да погрешиме! Гордо и достоинстевно по стапките на нашите предци, интелектуално и модерно заради нашите внуци! Македонија ќе заплови кон десно!

Статус на еден од најпознатите Инстаграм профили: Боемот / @boemot  

Latest Posts

Вонредна одлука: Промена на полицискиот час, нема да биде од 21 часот, многу порано – за викендите ќе нема движење

Од среда на целата територија на нашата држава стапува во сила полициски час со кој движењето ќе биде ограничено од 16:00 до 05:00 часот,...

Гејтс: Животот ќе се нормализира дури откако ќе има вакцина достапна за сите

Се очекува вакцината за КОВИД-19 да може да се развие до крајот на годината. Животот може да се врати во нормала само откако вакцината против...

АКТУЕЛНО

Страшна вест од Кочани: Едно лице ја загуби битката со корона вирусот

Едно лице од Кочани, ја загуби битката со корона вирусот, потврдуваат за „Слободен Печат“ официјални избори од Општина Кочани односно градоначалникот Николчо Илијев. Веста ја...

Во соседството за карантин се користат мигрантски центри и шатори, во Македонија хотели и пансиони

Освен што се пред сериозен предизвик да го обезбедат јавното здравје дома, државите во оваа светска пандемија на коронавирусот се исправени и со извелкување...

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.