fbpx
15 C
Skopje

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата

Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел од државава беше зафатен од снежни врнежи кој беа поинтензивни во западните и во југозападните предели. Најголема снежна покривка има во Битола и тоа околу 30 сантиметри. Најниска температура во текот на денешното изминато утро исто така е регистрирана во Битола, и тоа -13°C

Во текот на следните часови облачноста ќе се зголемува и во јужните предели, особено во текот на ноќта и утре ќе има послаби врнежи од снег. За време на викенот кој е пред нас ќе дува умерен, Долж Повардарието засилен северен ветер

Ќе биде МНОГУ ПОСТУДЕНО и тоа поради понатамошното спуштање на поларната воздушна маса од Сибир, па така за време на викендов како и на почетокот од следната недела понекаде температурите на воздухот ќе се спуштат дури до околу -20 степени, особено на повисоките и планинските места. Максималните температури пак ќе се искачуваат во интервалот од -9 до 4 степени во крајните југоисточни предели од државава, што значи дека и преку ден во најголем дел од Македонија истите ќе се задржат многу ниски и под нулата.

НАПОМЕНА: Поради многу ниските температури на воздухот, понатаму ќе има појава на голомразица па така и возачите да бидат крајно внимателни. Исто така внимателни да бидат и пешаците каде и како се движат. Исто така да напоменеме дека на планините со голема надморска височина температурите има услови да се спуштат и до околу -25 степени.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -