fbpx
4 C
Skopje

НАЈНОВО: Од утре ќе биде прогласена КРИЗНА состојба во наредните 30 дена? Дознава Дојче Веле

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Како што дознава Дојче веле, се очекува Советот за безбедност да препорача, а Владата да прогласи kризна состојба во наредните 30 дена. Армијата активно се вклучува во справувањето со пандемијата.

Голема е веројатноста дека од петок, на целата територија на земјата ќе биде прогласена кризна состојба.

Таа ќе го отвори патот за целосен ангажман на Армијата, но ќе и овозможи на државата да ги користи и ресурсите на приватни компании и bолници.

Бројот на заразени со Ковид-19 во Северна Македонија го премина прагот од 50 илјади, а секојдневно расте и бројот на починати. Вчера беа регистрирани 1.406 новозаразени, а 21 лице починале.

На повидок се нови рестриктивни мерки како одговор на рапидното ширење на заразата, поради што сите очи се вперени кон денешната средба во Вилата Водно, каде напладне кај претседателот Стево Пендаровски ќе се состане Советот за безбедност.

Потоа не се исклучува можноста Владата да одржи седница на која ќе донесе нови мерки за справување со пандемијата.

Како што дознава Дојче веле, се очекува Советот за безбедност да препорача, Управувачкиот комитет да предложи и Владата да прогласи кризна состојба во наредните 30 дена.

Со тоа ќе се отвори можност Армијата и МВР активно да ги вклучат своите капацитети и медицински тимови за справување со опасниот вирус кој досега однесе 1.397 животи во земјата. Целиот текст на dw.com

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...

СЗО препорача носење маски и дома

Носење маски и дома препорачува СЗО поради спречување на ширење на зарзата во случаеви кога им доаѓаат надворешни посетитли и кога неможат да одржуваат...
- Advertisement -