fbpx
5 C
Skopje

Најстариот човек во светот чека смрт од минатиот век

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Дедото кој ги надживеа сите свои десет браќа и сестри, своите четири сопруги и сите негови деца, го прослави својот роденден со својот внук и неговата сопруга. Индониезецот, чие семејство тврди дека е најстариот човек, кој некогаш живеел на земјата, го прослави својот 146. роденден.

Мбах Гото, кој е роден во мало село во провинцијата Централна Јава, поседува документ, според кој е роден на 31. декември 1870. година, а индонезиските власти ја потврдиле автентичноста на неговиот документ, пишува британскиот весник „Индипендент“.

Ако историјата на Гото е точна, тогаш тоа му ја гарантира титулата на „највозрасен човек“, кој живеел некогаш воопшто. Гото ја надмина со над две децении французинката Жан Калман, која починала на 122 години.

Запрашан за тајната на неговата долговечност Гото, вели „рецептот е само трпение“.

Тој почнал да се подготвува за смртта од 1992 година, има и подготвена надгробна плоча. Во 2016 година Гото за локалните медиуми вели дека единственото нешто што сака е да умре, бидејќи на негова возраст е тешко да се бања и да се храни. Според внуците на Гото, тој поголемиот дел од својот живот го поминал слушајќи радио, бидејќи видот му е ослабнат па бил оневозможен да гледа телевизија.

https://www.youtube.com/watch?v=QlioKsP_jqc

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...
- Advertisement -