fbpx
3 C
Skopje

Намалете го крвниот притисок брзо и ефикасно со овие природни средства

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Високиот крвен притисок не е само болест на повозрасната популација. Над една третина од младите на возраст од 16 до 34 години страдаат од некој облик на хипертензија.

Конвенционалното решение за оваа се пораширена „епидемија“ е континуирано земање лекови за контролирање на крвниот притисок како што се блокатори на ангиотензиски рецептори, за кои се сомнева дека го зголемуваат ризикот од рак и некои други болести.

Меѓутоа, постојат и алтернативни начини за намалување на притисокот.

Следните шест природни средства ќе ви овозможат да го држите притисокот под контрола.

Сирови бадеми

Со секојдневен внес на еден грст сирови бадеми можете да направите значителна разлика во одржување на нивото на вашиот крвен притисок. Тие се клучна компонента за запирање на хипертензијата бидејќи се богати со незаситени масти кои помагаат при намалување на нивото на холестерол во крвта, ублажување на воспалението на артерии и го намалуваат крвниот притисок.

Лута Пиперка

Лутата пиперка е несомнено една од најбрзите средства за намалување на крвниот притисок. Оваа намирница ги шири крвните садови и помага на слободниот проток на крв, како резулат на што се намалува крвниот притисок.

Промешајте една или две кафени лажички лута пиперка во топла вода со мед и алое вера и ќе добиете моќен домашен лек против хипертензија. Ако овој напиток е премногу жесток за вашиот вкус, земањето лута пиперка во облик на додаток во исхраната е уште една одлична опција за природни намалување на крвниот притисок.

Сок од косос

Богат со калиум, електролити и други важни нутритиенти, сокот од кокос докажано помага при значајно намалување на крвниот притисок кај многу луѓе кои го пијат.

Неодамнешното истражување утврдило дека земањето сок од кокос довело до значително намалување на крвниот систолички притисок кај 71 отсто испитаници, додека 29 отсто постигнале значително намалување на дијастоличкиот притисок.

Какао

Какаото, богато со флавоноиди и другите противвоспалителни нутритиенти, е уште едно прехранбено оружје против хипертензија.

Флавоноидите во какаото делуваат како адаптогени, му помагаат на телото подобро да се справи со стресот, честиот причинител за хипертензија. Какаото помага и во намалување на хормоните на стресот, кои имаат клучна улога во регулирање на крвниот притисок.

Бројни студии открија дека флавоноидите во какаото доведуваат до намалување на крвниот притисок од 4.7/2.8 mmHg и штитат од срцеви заболувања кои често се доведуваат во врска со високиот крвен притисок.

Куркума

Една од познатите прехранбени предности на куркумата се однесува на нејзината способност за намалување на воспалението во целото тело. Бидејќи воспалението е примарна причина за висок холестерол и висок крвен притисок, со намалување на воспалението, куркумата помага за подобрување на кардиваскуларните функции и одржување на здрав проток на крвта. Куркумата е исто така природен разредувач на крвта.

Лук

Природен лек кој го намалува холестеролот и крвниот притисок

Ако сакате да го избегнете непријатниот мирис кој го предизвикува конзумацијата на свеж лук, послужете се со додатоци во исхраната со лук во облик на таблети или капсули.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -