fbpx
3 C
Skopje

Наместо од Мексико, Трамп ѕидот ќе го гради со пари од американскиот буџет

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, наместо од Мексико, ќе побара средства од Конгресот, за исполнување на неговото ветување дадено во предизборната кампања, а тоа е градење на ѕид долж границата помеѓу САД и Мексико.

Екипата на Трамп, по долги дискусии решила овој проект да се финансира од американскиот буџет.

Републиканците во Конгресот и екипата на Трамп разгледуваат дали можат да го изградат ѕидот без да донесат нов закон за оваа цел, јавуваат американските медиуми.Според планот на администрацијата, може да се смета на постојните одредби што ја одобруваат градбата на прегради и распоредување технологија долж јужната граница.

Истовремено, екипата на Доналд Трамп, им даде две недели на политичките назначувања на досегашниот претседател Барак Обама да се повлечат од своите позиции.

Инагурацијата на Трамп ќе се одржи на 20 јануари.

Се шпекулира дека новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ќе ја посети Русија веднаш после својата инагурација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -