fbpx
5 C
Skopje

Нашинец од Словенија: Сега кога ќе се вратиме да ги трошиме парите во Македонија повторно ли ќе „бегаат“ од нас

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

На Фејсбук се споделува статус на како што велат нашинец од Словенија кој вели дека во изминатиов период имало стигматизација кон луѓето кои влегувале во Македонија од странство.

Вирусот на стигматизацијата, предрасудите и дискриминацијата е посилен од коронавирусот. До сега бевме од многумина непожелни, се бунтуваа кога дел од нас се враќаа дома дури беа отворени границите. Сега кога се отвараат кафаните, рестораните, кога животот полека но сигурно ќе се враќа во нормала, дали повторно ќе ја гледаме истата приказна? Или можеби пак овој пат „странците“ како што не нарекувате ќе ви бидат добродојдени дома?

Како пример ќе го наведам случајот од Битола каде што некои наши „паметни“ сограѓани решија да се спротистават на сместувањеето на хотел во центарот на градот кој требаше да биде карантин за дојдените од странство. Тоа ширење на паника и стигматизација на луѓето кои доаѓаа од надвор, покажа дека уште сме незрели како општество. Некои дури повикуваа да се објави список на заболени со име и презиме, како да станува збор за некакви чудовишта.

Фото

Но нејсе. Тоа помина. Да се надеваме дека ситуацијата ќе се подобри и во идниот период ќе имаме драстично намалување на бројката на заболени. Она што мене ме интересира е дали сега во една ваква состојба повторно ќе има револт од поединци за наше враќање во Македонија? Еве дел од нас сакаат летото да се вратат дома, да се видиме со своите најблиски, да помине некој период во својот роден крај. И тука ли ќе имаме проблем? Повторно ли ќе бегате од нас? Можеби сега се ќе биде во ред, сепак некој треба да троши пари, за да се крева македонската економија. А кој би бил тоа ако не најповеќе нашите МАКЕДОНСКИ „туристи“.

Со задоволство ќе летувам годинава во Македонија, се надевам дека ќе успеам да го посетам и преубавиот Охрид, да си помогнеме едни на други, да потрошиме некој денар во нашата татковина!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -