fbpx
0 C
Skopje

Националниот кординатор за стратегиски комуникации Забрчанец за Телма: Уверен сум дека скоро доаѓа период кога ќе има олабавување на мерките

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Забрчанец потенцира дека оваа Влада овие три години покажа дека е многу отворена и транспарентна и која воведе системи за транспарентоност кои функционираат и во вонредна состојба и додаде дека сите мерки за спречување на ширењето на вирусот се воведуваат постепено и целта на мерките не е да го забрани движењето и да ограничува слободи, туку да го спречи ширењето на вирусот, а секако постојат и користиме алтернативни методи на функционирање на целото општество.

Во Еуро Фокус на ТВ Телма, на забелешка од професорот Гордан Калајџиев дека Владата нема контролни механизми за справување со кризата, Марјан Забрчанец одговори дека доаѓа од Влада која е демократска и нема намера да ускратува слободи, туку има намера да го штити здравјето на граѓаните.

Забрчанец потенцира дека оваа Влада овие три години покажа дека е многу отворена и транспарентна и која воведе системи за транспарентоност кои функционираат и во вонредна состојба и додаде дека сите мерки за спречување на ширењето на вирусот се воведуваат постепено и целта на мерките не е да го забрани движењето и да ограничува слободи, туку да го спречи ширењето на вирусот, а секако постојат и користиме алтернативни методи на функционирање на целото општество.

Во техничката влада, истакна Забрчанец, имаме и претставници на опозицијата која е контролен механизам, имаме гласни, силни и активни медиуми кои ја следат работата на владата, имаме будна граѓанска јавност исто како што беше и пред појавата на вирусот како и отворени и активни социјални мрежи.

Забрчанец истакна дека за жал Владата нема моќ да го управува работењето или активирањето на парламентот, па од тука мора да дејствува со уредби со сила на закон за да ги спроведува мерките.

„Вонредна состојба е воведена согласно закон и не е воведена да органичува мерки и права, ниту пак правата беа ограничени по автоматизам откако се активираше вонредната состојба, туку одредени ограничувања постепено се воведуваа со цел спречување на ширење на вирусот и јас сум уверен дека скоро доаѓа период кога ќе дојде и до олабавување на мерките.“, потенцира националниот координатор за стратегиски комуникации Марјан Забрчанец во емисијата Еуро Фокус на ТВ Телма.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -