fbpx
15 C
Skopje

Научници со тврдења дека светот е излажан: Коронавирусот се појавил во 2012 година, a првите заразени биле

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Нови тврдења за потеклото на вирусот: Со коронавирус во 2012. година биле заразени рудари во Кина?

Новиот коронавирус можеби не потекнува од пазарот во Вухан минатата година, туку од повеќе од 1.600 километри подалеку, каде во 2012 година, длабоко во кинески рудник, каде работеле работници со мистериозна болест, слична на воспаление на белите дробови, откако биле изложени на лилјаци, пишува Њујорк Пост.

Вирусологот Џонатан Лејтм и молекуларниот биолог Алисон Вилсон дошле до откритие проучувајќи тврдења изнесени на 66 страници на кинескиот доктор Ли Су, кој ги лечел рударите и нивните примероци од ткивата ги испратил до Институтот за вирусологија во Вухан поради тестирање.

-Доказите кои ги содржат не натераа да преиспитаме се што мислиме дека знаеме за потеклото на пандемијата Ковид-19 – напишале Лејтм и Вилсон во артикл објавен на 15. јули на нивната интернет страница “Independent Science News”.

Лејтм за њујорк Пост изјавил дека коронавирусот “речиси сигурно побегнал” од лабораторија во Вухан.

Во април 2012 година, во рудникот Моџианг во југозападната кинеска провинција Јунан се разболеле шест рудари откако поминале повеќе од 14 дена отстранувајќи измет од лилјаци. Тројца од нив на крајот починале. Докторот кој ги лече рударите опишал дека пациентите имале висока температура, сува кашлица, воспалени екстремитети, и во некои случаеви, главоболка. Значи, сите симптоми кои сега се поврзуваат со болеста Ковид-19, изјавиле Лејтм и Вилсон.

Начинот на кој се лечени рударите, на пример со помош на респиратори и разни лекови, вклучувајќи стероиди, лекови за разредување на крвта и антибиотици, исто така потсетува на лечењето на пациенти заболени од Ковид-19 ширум светот, додаваат тие.

После спроведени разни тестови за хепатитис, треската денга, па дури и ХИВ, докторот се посоветувал со разни експерти ширум Кина, вклучувајќи го и вирусологот Зонг Наншан, меѓународен херој кој во 2003. година управувал со епидемијата на САРС и кој го сметаат за најголем научник во земјата.

-Средбата со Зонг Наншан е значајна – изјавиле Лејтм и Вилсон.

-Тоа подразбира дека болеста на шестмината рудари била многу загрижувачка, и друго, дека коронавирус сличен на САРС се сметал за веројатна причина.

Докторот исто така испратил примероци во лабораторија во Вухан, жариште на истражувањето на коронавирусот во Кина. Таму научниците откриле дека извор за заразата е коронавирус сличен на САРС, кој потекнувал од кинескиот слаб лилјак, се наведува во тезата.

Лејтм и Вилсон веруваат дека вирусот, еднаш кога влегол во рударите, се “развил” во “SARS-CoV-2”, “необично патоген коронавирус прилагоден кон луѓето”, и дека примероците некако успеале да “побегнат” од лабораторија минатата година, поради што дошло до пандемијата со коронавирус.

Иако научници од лабораторијата во Вухан ги собрале сите примероци од лилјаци во истиот рудник, пропуштиле сето тоа да го поврзат со настаните од 2012 година, изјавил Лејтм, а пишува Крстарица.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -