fbpx
17 C
Skopje

Научниците од Харвард утврдија – Ова се петте најкорисни физички вежби

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Да истрчаш маратон може да звучи како физичкиот напор, кој најмногу придонесува за зацврстувње на телото, но сепак не е, бидејќи може да им наштети на зглобовите и да го отежни дигестивниот систем. Постојат најмалку пет други активности кои го прават телото посилно и поистрајно, а заедно со тоа го спасуваат од оптоварување и трошење.

Научниците од Медицинскиот универзитет во Харвард ги посочуваат петте најкорисни физички вежби по деталните споредби на ефектите од различни спортови врз човечкото тело.

1. Пливање

Пливањето може да се нарече совршена вежба, вели студијата н Харвард. Освен што ги поттикнување речиси сите групи на мускули во телото, го зголемува пулсот и ги подобрува перформансите на срцето и го штити мозокот од дегенеративни проблеми. Меѓу другото, тоа е погодно за повеќето луѓе, вклучувајќи со артритис, бидејќи ги штеди зглобовите. Истражувачите препорачуваат редовна вежба за 30-45 минути. Толку е доволно, за пливањето да биде еквивалентно на долг тренинг по аеробик, на пример, и е познато дека го крева духот и помага во борбата против депресијата и стресот.

2. Таи чи

Таи Чи е кинеска боречка вештина која комбинира серија на грациозни движења, кои личат на медитација со движење. Вежбите се изведуваат полека и внимателно, со голема концентрација и длабок здив. Секој учесник во вежбите може да следи сопственото темпо, што го прави погоден за луѓе од сите возрасти и во било која физичка форма. Највредното нешто е тука балансот на вниманието, што е еден од главните фактори на добра форма и нешто што го губиме со текот на годините, велат научниците.

3. Кревање товар

Ова генерално значи употреба на тегови за обука на различни групи на мускули. Според истражувачите, ако едно лице спортува четири или пет дена во неделата, најмалку два или три од нив треба да вклучи вежби со кревање тежина. Препорачано е помали тежини и чести кратки повторувања за почеток и да ги зголемиме тежините и повторувањата со текот на времето. За видливи ефекти, потребно е упорност.

4. Одење

Придобивките од 30-минутната прошетка секој ден, дури и со умерен од, се докажани многу пати во разни студии. Има корисни ефекти и на телото и на умот. Едно од последните истражувања во серијата покажува пример дека кај возрасни луѓе – меѓу 60 и 90 години – одење по 30 минути на ден во тек на 12 недели ги заздравува невронските врски на меморијата во мозокот. Друг нов експеримент, сепак, покажува дека редовните прошетки исто така помагаат и на депресијата. Харвард им препорачува на сите да го заменат јавниот транспорт или автомобилот со пешачење, барем за дел од патот.

5. Вежби за карличниот под

Вежби за карлицата и карличните органи – репродуктивните и екскреторните, се корисни за мажите и за жените. Со годините мускулите на карличниот под, матката, мочниот меур, малото црево, перинеумот и ректумот се опуштаат. И тие, како и сите други групи мускули, имаат потреба од тренирање, за да останат здрави и стегнати, а тоа може да спаси непријатни моменти на неволни испуштања во напредната возраст.

Вежбите не се сложени и може да се направат незабележано по неколку пати на ден – претставуваат серија од контракции на мускулите, како кога човек стиска при преполн мочен меур или кога има гасови. Научниците од Харвард препорачуваат контракциите да бидат 2-3 секунди во серија од 10 повторувања и да траат четири или пет пати на ден.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -