fbpx
18 C
Skopje

НДМ: Ги повикуваме Груевски и Заев за Македонската платформа основа да земат од Меморандумот за Македонија

АКТУЕЛНО

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Тв21 открива со кого бил последен пат Мијалков пред да стане недостапен за МВР

Ивица Коневски, еден од предводниците на иницијативата за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ е последниот човек со кој се сретнал Сашо Мијалков пред да стане...

Народното движење на Македонија (НДМ) излезе со соопштение во врска со иницијативата за Македонска платформа на македонските партии. Тие апелираат до лидерите на двете најголеми партии од македонскиот блок, Груевски (ВМРО – ДПМНЕ) и Зоран Заев (СДСМ) како основа за Македонската платформа да го земат нивниот Меморандумот за Македонија

Во продолжение интегрално во го пренесуваме дописот од НДМ:

„Народно движење за Македонија ги поздравува иницијативите од одредени партии, интелектуалци, експерти, новинари, академици… за донесување на македонска платформа за заштита на виталните национални и државни интереси.Меѓутоа, НДМ предупредува дека прави голема грешка секој оној што мисли дека во изготвувањето и прифаќањето на една македонска платформа е доволно да учествуваат структурите кои се дел или блиски до власта.

Оттука, НДМ апелира со донесувањето на еден стратешки документ за националните и државните интереси најпосле да се изрази домашното единство како најсилна брана против секаква внатрешна или надворешна закана.Затоа, за правењето на овој фундаментален проект е потребно најпрвин да се обезбеди национално единство на поширока основа со вклученост на позициски и опозициски фактори во земјата и во оваа насока веднаш да се започне со потребните активности.

Ја користиме приликата да ги повикаме Груевски и Заев како најодговорни во моментот за иднината на земјата, како појдовна основа за македонската платформа да послужи Меморандумот за Македонија за виталните национални и државни интереси кој лично им е доставен од страна на НДМ на 4 јануари 2017.Се разбира, не се лутиме иако има обид Меморандумот на НДМ како национална платформа да се прикажува во јавноста како туѓа иницијатива, бидејќи, подобро е да се спроведуваат добри идеи за опстанокот и просперитетот на народот и државата отколку безмилосно да се расправаме на штета на националните и државните интереси“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Еве KAKO MИЈАЛKOВ ја надмудрил полицијата: Телефонот бил дома, а тој патувал во непознат правец

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не бил во неговиот дом на Водно кога полицијата вчера попладне пристигнала за да му врачи решение...
- Advertisement -