fbpx
19 C
Skopje

НДМ: Зврлевски да предложи забрана за активностите на ДУИ, ДПА, БЕСА и Алијанса за Албанците

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Народното движење за Македонија излезе со соопштение во кое ги осудува активностите на ДУИ, БЕСА и Алијансата за Албанците, кои се насочени кон рушење и редифинирање на уставот. Тие јавно го повикаа Зврлевски веднаш да ги превземе сите неопходни мерки за негова одбрана.

„Народно движење за Македонија најостро ги осудува активностите на Демократската Унија за интеграција, Беса и партиите од Коалицијата Алијанса за Албанците насочени кон редефинирање и рушење на уставниот поредок на земјата.

Затоа, НДМ го повикува Јавниот обвинител Марко Зврлевски веднаш во својата институционална и уставна надлежност да ги преземе сите неопходни активности за одбрана на уставниот поредок и во случајов да поднесе предлог за забрана на понатамошно дејствување на ДУИ, Беса и партиите од Коалицијата Алијанса за Албанците во смисла на член 33 во врска со членот 3 од Законот за политичките партии каде е кажано дека надлежниот јавен обвинител поднесува предлог за забрана на дејствување на политичката партија пред надллежниот суд ако дејствувањето на политичката партија е насочено кон загрозување на уставниот поредок.

Значи, со целиот институционален, но и политички капацитет, Република Македонија мора да реагира на поткопувањето на нејзиниот интегритет и суверенитет.

НДМ смета за сходно да ја потсети македонската јавност дека за ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ надворешно-политички приоритет и понатаму останува евроатланското интегрирање на Македонија, каде пак нели, врвен постулат е токму владеење на правото и функционалната правна држава.

Значи, доколку во случајот на ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците изостане доследната примена на законот, тогаш неизбежно ќе биде и големото разочарување кај европските пријатели на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ дека се уште постои сериозен недостаток од институционален капацитет во Македонија“, стои во соопштението на НДМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -