16 C
Skopje

Не е поради бојата на небото: Седиштата во авионите се сини од овие причини

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Доколку мислите дека седиштата во авионите се сини за да личат на небото – грешите. Оваа боја е идеална за долготрајно користење, но и за нашата психа.

Седиштата во многу авиони се обоени во сино, а сите други бои се исклучок и обично може да се најдат во помали приватни авиони. Некои претпоставуваат дека ова боја била одбрана бидејќи потсетува на небото, но објаснувањето не е толку едноставно.

Првите сини седишта почнале да се користат пред неколку децении, а сега речиси секоја авиокомпанија ја одбира оваа боја за седиштата. Според британските научници, повеќето луѓе ја поврзуваат сината боја со сигурноста и безбедноста, што е многу важно за патниците што се плашат од летање. Освен тоа, според истражувањата, 90% од луѓето потсвесно одбираат брендови поради бојата, а сината одлично „поминува“ во тој поглед.

Постои и една практична причина зошто авиокомпаниите ја одбираат сината боја за седиштата. Нечистотијата, дамките и гребениците помалку се забележуваат на оваа боја, па седиштата може да се користат многу подолго.

Кога станува збор за материјалот, седиштата во авионите се тапацирани со вештачка кожа или ткаенина. Во авионите што се користат за долги релации, како трансатлантските, седиштата се тапацирани со ткаенина бидејќи со тоа ѝ се овозможува на кожата да дише, па патниците се чувствуваат поудобно. Горниот дел на седиштето наменет за главата е од посебен материјал кој може почесто да се менува.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...
- Advertisement -