19 C
Skopje

Не правете ги овие грешки употребувајќи го кафето

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

На многумина денот им започнува дури откако ќе го испијат првото утринско кафе, но дел од некои истражувања покажуваат дека ваквиот начин може да има последици по здравјето на човекот.

Според американските експерти, иако пиењето кафе во големи колични може да го намали ризикот од повеќе болести, се утврдило дека е важно во кој период од денот го правите тоа.

Хлороводородната киселина која е застапена во желудникот е потребна за соодветно да се вари храната. Конзумирањето шолја чисто црно кафе сабајле на празен желудник ќе поттикне лачење на хлороводородната киселина. Како резултат на тоа, телото постепено ќе губи интерес за создавање на оваа киселина, а тоа ќе доведе до забавување на варењето. Како што стомачните киселини ќе се зголемуваат, ќе се зголемува и веројатноста за развој на синдром на дебело цревно, чиреви, иритации на цревата и проблеми со варењето.

Една студија направена на Универзитетот за медицина во Јапонија покажа дека кафето ја олеснува појавата на “гастритично празнење”, што значи дека храната не останува доволно долго во стомакот. Со тоа витамините и минералите не се апсорбираат правилно и нашето тело останува без потребните хранливи состојки.

Кофеинот меѓу другото ја зголемува анксиозноста и депресијата на повеќе начини. Го прекинува призводството на серотонин, невротрансмитер кој е директно поврзан со чувствата на смиреност и благосостојба, а го забрзува и создавањето на Б витамините кои се познати по регулација на расположението, управување со стресот и релаксација.

Совет: Пробајте да се одвикнете да пиете кафе наутро и појадувајте пред да ја испиете првата чаша кофеин. Ова особено важи за оние кои имаат историја на било какви проблеми со стомакот или гастроинтестиналниот тракт. Доколку имате потешкотии со одвикнувањето, за почеток почекајте саат време откако ќе станете пред да го испиете кафето, не го прајте многу силно и разредете го со млеко.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...

Сулејман Величествениот сака да ја купи луксузната вила на пејачот Бојановиќ – дoбил вакoв одговор (Фото)

Вилата на Милош Бојаниќ на Црногорското приморје секогаш била атрактивна за многу домашни но и странски купувачи кои на пејачот му нуделе милиони. Од...
- Advertisement -