5 C
Skopje

Не престануваат емотивните пораки на Буфон: Останавме без противотровот во италијанскиот фудбал!

АКТУЕЛНО

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Џанлуиџи Буфон беше навистина емотивно потресен пред почетокот на вчерашниот меч меѓу Јувентус и Удинезе во Торино, а причина за тоа секако беше прераната смрт на неговиот добар пријател Давиде Астори од кого во четвртокот се поздрави за последен пат.

Искусниот Џиџи не можеше да ги сопре емоциите и се расплака за врме на минутата молк која се одржа во чест на незаборавниот капитен на Фиорентина, а еден ден по случувањата во Фиренца, Буфон одлучи уште еднаш да искаже каква личност и каков играч загуби италијанскиот фудбал.

– Одењето во Фиренца за Јувентус никогаш не е едноставно, но кога пристигнавме на погребот, видовме луѓе со виолетови шалови кои ни аплаудираа, кои ни се заблагодарија за тоа што не ги оставивме сами. Се почувствував многу горди во тој момент. Денот кога беше погребан Давиде го доживеав на многу посебен начин. Тоа беше последно збогум не само до добар пријател, туку до еден од најубавите и најдобрите луѓе кои некогаш сум ги сретнал во фудбалот. Сите кои го познаваа, веднаш ја запознаа неговата чистина и неговата добра душа. Тој беше неверојатно момче, тој беше противотровот во италијанскиот фудбал, а за жал останавме без него. Горд сум што го познавав и горд сум што оваа недела неговото име се прочу онака како што заслужува, – вели Буфон.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...
- Advertisement -