17 C
Skopje

Неговиот одговор се прераскажува со години – Богаташ сретнал рибар и почнал да му соли памет

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Еден бизнисмен кој шетал по плажата во едно мало бразилско село, здогледал еден рибар како седи под дрвото, пуши цигара и ужива во преубавата глетка која била пред неговите очи.

Кога бизнимсенот го запрашал зошто седи под дрвото и пуши, а не работи ништо, тој му одоговрил, дека уловил доволно риби за еден ден.

Бизнимсенот налутено му рекол: Зошто не уловиш повеќе риби наместо да седиш тука на сенката и да губиш време?

Рибарот го праша: Што ќе правам со толку риби?

Бизнисменот: Рибите би можел даги продадеш, и кога ќе заработиш доволно можеш да си купиш поголем чамец

Рибарот: Што би правел тогаш?

Бизнисменот: Би можел да одиш ловиш на средината од морето и да фатиш уште повеќе риби, и ќе заработиш уште повеќе пари.

Рибарот: И што ќе правам тогаш.

Бизнисменто: Би можел да купиш повеќе чамци и да вработиш повеќе луѓе и ќе заработиш уште повеќе пари.

Рибарот: Што би правел тогаш?

Бизнисменот: Можеш да станеш богат човек, бизнисмен како јас.

Рибарот: Што би правел тогаш?

Биснимсенот: Па потоа можеш да уживаш во својот живот.

Рибарот: Зар не е тоа што сега го правам?

Не морате да чекате утре за да бидете среќни и да уживате во животот. Вие не морате да се збогатите за да можете да уживате во живото.

Животот е само момент и треба да го проживеете целосно. Како што некои мудри луѓе рекле: Твоето богатство не е тоа што го имаш, не се материјалните добра кои ги поседуваш, туку во она што уживаш.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -