fbpx
-1.3 C
Skopje

Нејмар го разлути светот: Хокинг почина, а еве што му порача Бразилецот

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Бразилскиот фудбалер Нејмар денеска наиде на осуда на социјалните мрежи, како и генерално на јавноста, бидејќи на непримерен начин му оддаде “почит“ на починатиот физичар Стивен Хокинг.

Славниот англиски физичар почина во среда на 77. години во својот дом во Кембриџ. Неговиот повеќе децениски труд во областа на теориска физика допринесе во голема мера за разбирање на појавата во космос, додека неговиот труд во науката и просветата придонесе за младите генерации да бидат заинтересирани за физика, космологија и сродна наука.

Хокинг исто така од своите млади денови беше во инвалидска количка поради неговата болест – амиотрофна латерална склероза, но тоа не го спречи да го продолжи своето работење.

Фудбалерот на ПСЖ напиша неколку реченици по неговата смрт:

– Треба да имате позитивен став и од целата ситуација во која сте да извлечете се најдобро. Стивен Хокинг, го цитираше Нејмар по англискиот физичар.

Тоа не би било проблем доколку под овој цитат не се најдеше оваа слика.

ФОТО НЕЈМАР

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Ова се браќата на Јелена Карлеуша кои умешно ги крие од јавноста

Kaрлеуша отворено зборува за многу приватни работи, лични проблеми, па дури и интимни нешта кои не се за во јавност, но своите браќа Иван...

Заев се огласи доцна во ноќта: Опасно, срамно и неодговорно е однесувањето на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Обидите да се блокира работата на Собранието, во услови на светска пандемија од КОВИД-19, не е политика. Тоа е опасно, срамно и неодговорно однесување. Очигледно...

Луѓето кои ќе одбијат да се вакциниираат ќе добијат низа забрани: Без потврда нема да може да посетуваат ресторани, кафулиња, кино сали

Британски министер порача дека луѓето кои ќе одбијат да се вакцинираат против коронавирус нема да може да се вратат во нормала, односно без потврда...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...
- Advertisement -