-1 C
Skopje

Нејмар испратил јасна порака до неговиот татко: Договори заминување во овој клуб!

АКТУЕЛНО

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

222 милиони евра вредното засилување за ПСЖ секој ден на некој начин го привлекува вниманието врз себе. Дури и кога е повреден шпекулациите едноставно не престануваат. Колку вистина има во тоа дека сака да се врати во Барселона, до евентуалниот трансфер во Реал Мадрид, останува да се види.

Иако Емери изјави дека верува во проектот на ПСЖ и дека останува на тренерското место, јавноста не мисли така. Веќе на големо се зборува за наследниците, а тоа најверојатно ќе биде Конте или Покетино. Тешко е да се верува дека Покетино ќе си замине од клупата на Тотенхем, додека кај Конте ситуацијата е поинаква и оваа сезона му се тресе клупата. Се зборува дека Абрамович се договорил со Луис Енрике и сосема е можно сценариото Конте да прејде во Париз.

Испаѓањето од Лигата на шампионите, можното заминување на Нејмар, Кавани и Курзава на кого му е преку глава од критиките и одлучи сам да си пронајде нов клуб. Сето ова не доведува до тоа дека ќе дојде до голема реконструкција на водечката екипа во француската лига.

Парижаните фрлија око на дури тројца играчи на Челзи, а тоа се Нголо Канте, Еден Азар и Тибо Куртоа.

Покрај се, најголемиот фокус е и понатаму врз Нејмар, а „Ле Паризиен“ тврди дека клубот не знае апсолутно ништо за иднината на Бразилецот. Колку и да сака Бразилецот да се врати во Шпанија, голем проблем прави една многу малку позната работа, а тоа е дека Нејмар во ПСЖ има 100 проценти од заработката од спонзорските договори кои се потпишани со „Најк“, „Жилет“, „Ред Бул“, „Риплеј“, „Рексона“, „Покер Старс“ и „Конами“.

Во Реал праксата е заработката да се дели 50-50 помеѓу играчот и клубот, единствен исклучок е Кристијано Роналдо кој во своја корист има 60%. Барселона со Нејмар го имаше договорот дека сите договори пред доаѓањето во клубот одат 100% за Бразилецот, а оние кои ќе ги потпише по доаѓањето во клубот се делат на половина, што не наведува на тоа дека можеби и би можело да дојде до голем кам-бек. Според пишувањата на шпанските медиуми, Бразилецот од својот татко побарал да договори заминување од ПСЖ веќе следново лето, бидејќи нема намера повеќе да игра за шампионот на Франција. Наводно рекол и дека сака трансфер во Реал Мадрид, а не враќање во Барселона како што се пишуваше изминативе денови.

Извор: СпортКлуб

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нанесете го ова на темото и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

Во Македонијава наша експерти за корона станаа сите маалски „фраери“ кои чекаат пари од тато и мама за да се напијат едно кафе со...

Со години живеам надвор од Македонија. Сум живеел во Словенија, сум живеел во Канада, а сега живеам во Швајцарија. Во сите држави во кои...

Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо

Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини...

Брнз: Разочарани сме што Бугарија го блокира прогресот

Се надеваме дека Северна Македонија ќе продолжи со процесот на пристапување кон Европската Унија. Многу јасно ја кажавме нашата желба да ја видиме првата...

Се ближи крајот на моторите со внатрешно согорување

Британскиот премиер Борис Џонсон потврди дека од 2030 година ќе биде забранета продажбата на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување, иако властите во...
- Advertisement -