8 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Венко Филипче го демантира Христијан Мицкоски: Не треба да се шират лаги, која му е целта на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ?

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата...

Неколку статистички бројки кои треба да ги знаете поврзани со корона вирусот – Споделете и со вашите пријатели

Еве неколку статистики поврзани со Корона вирусот. Прочитајте и споделете.

До денес, СЗО објави дека има 79.300 вкупно заразени со COVID-19. Од нив, огромно мнозинство, 77.000 во Кина, мнозинство во Вухан.

Вухан има население од 11 милиони. Да речеме дека сите 77.000 биле заразени во Вухан.

77.000 / 11.000.000 = 0,007

99,3% од жителите НЕ се заразени. Во градот каде започна епидемијата!

Исто така, да не заборавиме дека над 10.000 луѓе се излечиле од вирусот во меѓувреме.

Значи, моменталната бројка на пациенти не е 79.300, туку 79.300 – 10,000 излечени (и минус 2.500 смртни случаи), што во моментов е нешто помалку од 70.000 заразени, а не 79.300.

Но, што е со смртноста од вирусот?

Па, ако сте над 80 години и сте заразени со вирусот, шансата за умирање е 14,8%. Што значи дека 85,2% ќе преживеете.

Ако имате 50-60 години, имате 1,3% шанси да умрете ако сте заразени со вирусот.

За оние под 40 години, шансата е 0,2%. затоа, 99,8% од младите под 40 години кои се заразуваат ќе закрепнат.

НО!!!!!!!!!!!!!

Ова е само ако се заразите. Шансата за зарази е, врз основа на скоро 3 месеци појава на извор на инфекција, Вухан – 0,7%.

Значи, 99,3% никогаш нема да дојдете во контакт со вирусот.

На овие 0,7% се додаваат уште некои ситни проценти, па ако сте 85 години, имате 0,7% шанси да го добиете вирусот, а ако го добиете имате 14,8% шанса да умрете од него, или вкупно 0,103% шанса да умрете од вирусот. Ова значи дека имате 99,897% шанси да НЕ да умрете од овој вирус.

За 45-годишник, тие две шанси се множат со 0,0028% дека корона вирусот ќе ги убие. И 99.9972 дека нема.

За 35-годишник, шансата да умре од ова чудо е 0,0014%. Дека нема да умре е 99,9986%

Внимавајте, 0,7% воопшто да го добиете и 0,2% да умрете од него ако сте под 40 години.

ПОЕНТА НА ПРИКАЗНАТА: ОПАСНОСТ ПОСТОИ, ДА. Но, не е ни БЛИСКУ голема колку што е во весниците и порталите.

Запрашајте се, патем, зошто има толку малку разговори за над 10.000 Кинези кои се опоравиле од овој вирус? На кого не му е ова интересна вест и зошто не?

Кој живее со тоа што ги читате нивните статии и го купувате нивниот весник колку што е можно повеќе?
Кој профитира, дали можеби фармацевтската индустрија?!

Патем, Кина има население од 1.386.000.000. Инфицирани се 77.000. На 1,4 милијарди.

Ова е 0,0055% од сите кинези.

Повторувам, 0,0055% од сите Кинези се заразени со овој вирус. Ова значи дека во земјата од која потекнува вирусот, 99,9945% од популацијата НЕ е ЗАРАЗЕНА.

Ова исто така значи дека ако соберете на куп 10.000 Кинези, 5 од нив ќе имаат вирус, а 9,995 не.

Ете колку е заразен вирусот.

Latest Posts

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Венко Филипче го демантира Христијан Мицкоски: Не треба да се шират лаги, која му е целта на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ?

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата...

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Трогателна исповед: Пациентка ја напушти Клиниката во Скопје, па излезе во јавност и откри како го победила корона вирусот

На емисијата „360 степени“ беше прикажана една поинаква содржина, за прв пат во Македонија преку видео се огласи излекуван пациент од корона вирусот. Станува...

Тие се најопасна група – познато е кој најлесно го шири корона вирусот

Според едно од најновите истражувања објавено на вебстраната на Светскиот економски форум, треба да се свесни за тоа дека постои голем број на луѓе...

Убаво – стојат до министерот и со знаковниот јазик прават 6.000 глуви и наглуви лица да се информираат за коронавирусот

Секојдневните важни информации за опасностите и за справувањето со корона вирусот редовно доаѓаат и до околу 6.000 глуви и наглуви лица во Македонија. Сето...

Венко Филипче го демантира Христијан Мицкоски: Не треба да се шират лаги, која му е целта на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ?

Министерството за здравство како невистинити ги оцени информациите што ги сподели во интервју за Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека државата...

Порака на Македонка од Италија: Бесчувствителни станавме како луѓе и ние сме од крв и месо – потребни сме си едни на други во...

Многу наши Македонци во моментиве се наоѓаат во Италија која е една од најпогодените земји од вирусот со кој се бори целиот свет. На социјалните...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.