fbpx
-2 C
Skopje

Нема да има воведување двојазични банкноти и униформи: „За заедничка Македонија“ не му верува на Заев!

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Еден од основачите на граѓанската организација „за заедничка Македонија“ на денешниот протестен марш рече дека е неприфатливо што лидерот на најголемата  опозициска партија Зоран Заев и понатаму ја промовира платформата на албанските политички партии односно како што вели тој „Тиранската“ платформа во која се бара воведување двојазичност, промена на име, знаме, химна и грб, но и воведување двојазични банкноти и униформи на армијата на Република Македонија.

Иако лидерот на СДСМ, на денешната прес-конференција упати порака особено до граѓаните кои протестираат да останат смирени и да си отидат во своите домови, поради тоа што унитарноста и суверинитетот на државата не се загрозени, граѓаните денеска во 17 часот повторно излегоа на протести.

На денешната прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека е лага дека ќе има казни за граѓаните кои не го зборуваат – разбираат албанскиот јазик, нема да има двојазични банкноти, ниту пак двојазични униформи.

И покрај тоа, организаторите на „за заедничка Македонија“ од денешниот протестен марш испратија порака дека нема да помине ниту еден обид за измама на македонските граѓани.

„Да градиме мултиетничка, а не бинационална држава“, категоричен е Илиевски.

Тие од пред Собранието на Република Македонија рекоа дека нема да подлегнат на никаква манипулација и ги повторија нивните барања за како што велат, јасно и недвосмислено отфрлање на платформата која е направена во Тирана.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...
- Advertisement -