27 C
Skopje

Атанас Величков: Нема доволно гепеци за да се спасиме сите од законското лудило

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Пред еден час се вратив од настан организиран од невладината организација „Хендикеп Плус“. Претседателката на организацијата Бранкица Димитровска од Крива Паланка, раздаде благодарници на едни благородни луѓе и на едни херои со хендикеп, кои не се плашат да го живеат својот живот правејќи добро и покрај сета нелогичност и омраза околу нас.

Луѓето со посебни потреби не можат да се надеваат на „застарување“ на нивните секојдневни маки и препреки, што им пречат да живеат нормално. Голем дел од тие препреки ги создал и ги толерира системот. Системот во којшто е законски Катица и нејзините „ангели“ да земат стотици илјади евра како додаток на плата, или пак тотални анонимуси како оној пратеникон Цуклев од Гевгелија да си „лапнат“ патни трошоци со висина од неколку стотици месечни плати на вработена во конфекција.

Супер се законите, ама тие што се на власт не ги „фаќа“ закон…

Баш убаво си ги фаќа, ако ме прашате мене, толку добро ги лови, што имаат и закони за да удрат по едно другарско рамо на одредени „соработници“ во странство. Например во Будимпешта.

Токму таму се наоѓа последниот адут на Заев во „борбата“ против Мицкоски и неговите „жедни“ за власт, ненавикнати да живеат во опозиција другарчиња.

Постои голема веројатност експремиерот побегуља да се врати, а таман му пуштија муабет дека ќе се женел. И тоа не е кој знае каков астрономски проблем. Законски е, според законите на системот создаден од туморот што ја јаде Македонија. Истиот тој тумор ќе го гласате во април, ако се разбира не дојде до некакво „непланирано“ одложување на изборите.

Прочитајте повеќе на Трибуна ОВДЕ

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -