fbpx
6 C
Skopje

Нема многу случаи на коронавирус, но ќе има најстрог карантин: Еден од најсилните „lock-down“ во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Еден од најсилните „lock-down“ во Австралија започна денес, каде владата ги забрани сите собири на отворено, вклучително и свадби, погреби, испораки на храна.

Целта, според надлежните, е навремено да се запре ширењето на кopoнавиpyсот во државата Јужна Австралија.

Фотографиите на социјалните мрежи ги покажуваат празните улици на Аделаида, главниот град на Јужна Австралија.

Жителите истрчаа во продавниците ден претходно за да набават намирници, објави Ројтерс.

Државата со 1,8 милиони жители забележа 23 нови случаи откако неодамна се појави нова епидемија.

Нема пријавено нови случаи во четвртокот, но 3.200 лица се во карантин, бидејќи биле во контакт со заразените, изјави Никола Спуриер, шеф на здравствената служба на земјата.

Властите воведоа шестдневен карантин, додека државниот премиер објасни дека засилените мерки се должат на патникот што се вратил од Велика Британија.

Требаше да ја воведеме оваа екстремна мерка, исто така важна интервенција, со цел да го запреме почетокот на ширењето на кopoната, рече премиерот Стивен Маршал за националната телевизија АВС, како што објави Ројтерс.
Тој додаде дека Австралија била погодена од многу незгоден вид на кopона.

Овој вид воопшто не покажува симптоми кај луѓето кои се заразени, додаде тој.

На прашањето дали се доволни шест дена, Маршал рече дека експертите го информирале дека тоа е вистинската мерка.

Ме советуваа дека во тој период можеме да го запреме пренесувањето на инфекцијата за овој вид на вирус, додаде тој.

Сепак, здравствените експерти велат дека не е јасно дали навистина новиот вид на вирус влегол во Јужна Австралија, бидејќи генетските податоци сè уште не се достапни.

Покрај тоа, соединенијата на кopoнавирусот од Велика Британија не се разликуваат од оние што се наоѓаат во другите земји, што значи дека е малку веројатно дека постои британски „супер вид“, рече професорот Најџел Мекмилан, директор за заразни болести и имунологија„ Menzies Health “ Институт во Квинсленд на Универзитетот Грифит.
Се разбира, неодамна можеше да се појави нов вид, затоа чекаме доказ, додаде тој.

Во исто време, во државата Викторија, која беше главно жариште со 28.000 случаи до минатиот месец, беше забележан 20-ти последователен ден без нови случаи. Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, исто така нема забележано нови случаи на кopона.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...
- Advertisement -