fbpx
-2 C
Skopje

Нема веќе ефтини летови до овие метрополи – Виз ер суспендира две дестинации од Македонија

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Министерството за транспорт и врски ќе објави наскоро нов јавен повик за поддршка на нискобуџетки авиокомпании, откако пред осум дена ја прекина претходната постапка поради технички пропуст во апликацијата на единствениот кандидат, унгарската авиокомпанија „Виз ер“. До моментот кога на владина седница ќе помине одлуката да се објави нов оглас, но и подоцна дури трае постапката „Виз ер“ од двата македонски аеродроми лета без субвенции веќе неколку месеци. Имено претходниот договор за субвенции истече во јуни годинава.

Во јавноста веќе се шират информации дека пролонгирањето на процедурата не и оди во прилог на компанијата, но од Министерството за транспорт се дицидни дека тие си ги исполниле своите обврски досега, па одлуката дали „Виз ер“ ќе продолжи да лета или не, ја оставаат на самата компанија. Во текот на денот веќе стана јасно дека Виз ер суспендира две линии од македонските аеродроми, од Скопје до Барселона и од Охрид до Лондон.

Инаку, она што е новина е што во новиот оглас ќе се променат некои од роковите кои беа дадени во јунскиот јавен оглас, односно поради одолговлекувањето на изборот, воведувањето на новите линии ќе биде со нов рок.

„Виз ер“ ја суспендира продажбата на билетите за две дестинации од Македонија, само осум дена откако Министерството за транспорт и врски ја прекина постапката за избор на авиокомпанија за субвенционирање, а на кој единствен понудувач беше оваа унгарска нискобуџетна компанија.

Имено од денеска не може да се закажува лет од Скопје до Барселона, подоцна од 26 октомври годинава и од Охрид до Лондон ако се закажува за после 24 октомври, објави екјуавиејшн.

Извор: Фактор

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -