23 C
Skopje

Нема значајни помрднувања меѓу комисиите за Гоце Делчев: Историчарите прашањето ќе им го остават на политичарите?

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Последната рунда од експертската македонско –бугарска комисија не донесе значајни помрднувања од точката која се однесува на чествувањата на Гоце Делчев и неговото потекло.

По неуспехот на македонско – бугарската комисија да постигне напредок на средбите од вчера и завчера, историските разлики со Бугарија најверојатно ќе одат на политичко ниво, информира Канал5 телевизија.

Како што стои на официјална веб страница на телевизијата, бугарската страна е да се направи пауза до мај, по изборите во земјава, а последните информации оттаму говорат дека и ќе бара проблематичните прашања да ги стават на маса политичарите. Дека разговорите на комисијата се во ќорсокак потврди и по заедничкиот брифинг Драги Ѓорѓиев, предводникот на македонската страна.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -