fbpx
32.8 C
Skopje

Нема значајни помрднувања меѓу комисиите за Гоце Делчев: Историчарите прашањето ќе им го остават на политичарите?

АКТУЕЛНО

Последната рунда од експертската македонско –бугарска комисија не донесе значајни помрднувања од точката која се однесува на чествувањата на Гоце Делчев и неговото потекло.

По неуспехот на македонско – бугарската комисија да постигне напредок на средбите од вчера и завчера, историските разлики со Бугарија најверојатно ќе одат на политичко ниво, информира Канал5 телевизија.

Како што стои на официјална веб страница на телевизијата, бугарската страна е да се направи пауза до мај, по изборите во земјава, а последните информации оттаму говорат дека и ќе бара проблематичните прашања да ги стават на маса политичарите. Дека разговорите на комисијата се во ќорсокак потврди и по заедничкиот брифинг Драги Ѓорѓиев, предводникот на македонската страна.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -