33 C
Skopje

Непријатна ситуација за новинарка сред вклучување во живо почна непрестано да и тече носот (Видео)

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Репортерката Хали Џексон стана ѕвезда на Јутјуб поради „ водениот нос“. Новинаркта додека известувала за канидатурата на Доналд Трамп почнал носот непрестано да и тече.

Погледнете во продолжение како изгледаше тоа.

Прочитај повеќе содржини: Кафето го забавува процесот на стареење и согорува масти

Со векови кафето е омилен пијалак без кој многумина не можат да си го замислат утрото. Научниците тврдат дека консумирањето кафе во умерени количини има позитивно влијание на здравјето, а забавувањето на процесот на стареење и губењето вишок килограми се само дел од многубројните придобивки.

Резултатите од студија во Велика Британија во која учествувале 500.000 испитаници покажува дека кафето го намалува ризикот од прерана смрт. Научниците сметаат дека причината за тоа се повеќе од 10.000 различни хемиски елементи кои кафето ги содржи, а кои ги штитат клетките од оштетување.

Foto

Истражување на Харвард покажало дека консумацијата на кафе го намалува ризикот од смрт предизвикана од кардиоваскуларни болести, мозочен удар, дијабетес, невролошки болести и самоубиства. Слични резултати покажа и истражување спроведено во Јужна Кореја.

Друго истражување направено во Англија покажува дека консумирањето кафе ги согорува мастите. Исто така, го забавува стареењето. Ова го покажа студија на Универзитетот Стенфорд.

Истражување на Универзитетот во Торонто покажува дека консумирањето кафе позитивно влијае на здравјето на мозокот и го смалува ризикот од намалени когнитивни функции. И други истражувања покажале бројни придобивки од консумирање кафе, а експерти тврдат дека петтата шолја кафе е моментот во кој кофеинот почнува негативно да влијае на кардиоваскуларното здравје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -