fbpx
17.8 C
Skopje

Невреме започна да беснее низ Македонија – во овие градови громови и дожд

АКТУЕЛНО

Иако висинскиот циклон ГЛОРИЈА ослабна сепак на времето кај нас ќе влијае и понатаму.

Овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност а ќе дува и слаб до умерен ветер од променлив правец.

Во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за редок град.

Ваквата појава особено е можна на планинските места но и во оние населени места кој се во близина на планините.

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 28 до 36 степени.

Невреме веќе беснее во градови низ Македонија.

Ова се температурите попладнево и моменталната состојба.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -