fbpx
11 C
Skopje

New Yorker разговараше со еден од последните луѓе кои биле на кровот на Нотр Дам

АКТУЕЛНО

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Веројатно многу луѓе се почувствуваа лошо кога гледаа како Нотр Дам се распаднала како пенкало, пишува Лаурен Колинс за The New Yorker. На насловните на најпознатите француски медиуми можеа да се видат наслови  “La flèche s’est effondrée” (кулата се распадна).

Виктор Хуго напишал за Париз дека е “повеќе замрзнат од вилицата на морското куче, на бакарното небо на вечерта”. Но сега, среде сето ова, има празнини. Стрелката што паѓаше како да укажува на некој вид платежна, на нешто поголемо од обична градежна несреќа.

Сезнајниот интернет пак ни порача да не се грижиме што катедралата е распадната бидејќи катедралите се рушени и повторно градени во текот на целата историја. Но, Парижаните таа вечер не можеа мирно да го гледаат тој пожар, туку беспомошно клечеа на колена и се молеа за спас на катедралата.

Париската епархија неодамна започна обнова на Нотр Дам која чинеше 150 милиони евра и која требаше да трае следните десет години. Фасадата на катедралата беше обновена во 2000 година, но на останатиот дел од нејзината внатрешност му недостасуваше уредување.

Многу работи беа во лоша состојба

На некои места ѕидовите беа во таква лоша состојба што ако ги допрете со прсти, истите ќе почнат да се ронат. Она пак што недостасуваше во други делови беше заменето со иверица и ПВЦ цевки. Оловото капаче на кулата беше напукнато, а водата ја уништуваше внатрешната дрвена конструкција.

Колинс го запознал Баумгартнер на кровот на катедралата. Тој веќе некое време работел на Нотр Дам каде ги расклопувал бакарните статуи на дванаесет апосотоли кои кои архитектот Јуџин Виолет-ле Дук ги поставил околу катедралната кула по 1843 година.

Decaillot i Baumgartner во четвртокот завршија со својата работа на статуите. Се радувале на враќањето во Нотр Дам после неколку недели.

За парижаните, рече Макрон, Нотр Дам беше „епицентарот на животот“. Тој рече дека ќе го обнови и истакна дека ќе се отвори национален фонд за потребата за донации кои ќе бидат за обнова на Црквата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...
- Advertisement -