fbpx
17 C
Skopje

Николов искрено за малиот Јане: Тој е мојот најдобар пријател!

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Приказната за малиот Јане Велковски од Македонија стана вистиснки хит откако тој се појави во рекламен спот на европската куќа на фудбалот (УЕФА) и истата пристигна и во Романија, благодарение на македонскиот репрезентативец Бобан Николов.

Николов, кој е дел од еден од најдобрите унгарски клубови Видеотон, но има и минато во Романија поради конекцијата со Георге Хаџи и настапите во Витролул, во интервју за романски „ГСП“ зборуваше за Јане и за нивното пријателство.

romanija-jane-intervju.jpg

„Тој ги импресионира сите, затоа што е многу интелигентно дете. Знае се за фудбалот – играчи, клубови, а и не вели не, кога другарчињата му велат да играат фудбал. Баш како што вели во интервјуто за УЕФА – фудбалот е мојот живот. Игра фудбал во училиште, гледа фудбал на телевизија, игра фудбалски игри на компјутер“, вели Николов.

Големиот вљубеник во фудбалската игра боледува од ретка болест (спинална мускулна атрофија). Во декември, малиот Јане имаше шанса да го запознае и својот идол Пол Погба, кој го покани во Манчестер на меч од Лигата на шампионите, а потоа во мај беше и на финалето од Лига Европа, каде го пречека Луис Фиго.

„Тој е мој најдобар пријател. Плус, разликата меѓу нашиот роденден е еден ден!“, вели Николов, кој е роден на 28 јули, додека роденден на Јане е на 29 јули.

Македонскиот репрезентативец секогаш кога е во Скопје и кога има време оди на гости кај Јане. Заедно се дружат, зборуваат за фудбалот и се забавуваат. Двајцата се запознаа за време на меч на македонската фудбалска репрезентација и оттогаш се големи пријатели.

Извор: Гол.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -