9 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Овие институции издаваат дозволи за движење за граѓани и вработени во вонредна состојба

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во...

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ: Ниту еден универзитет од Македонија не е ниту класифициран според Шангај

Според Шангајската листа на класификација на универзитетите, 66 милионската Франција има 35 универзитети кои се класифицирни на оваа листа, а од нив 21 се вбројуваат помеѓу првите 500 во светот. Односно на околу 1.8 милиони жители, 1 универзитет е класифициран на Шангајската листа. По таа логика, Македонија би требало да има најмалку 1 универзитет кој ќе биде класифициран на Шангајската листа односно помеѓу првите 1000 универзитети во светот, но за жал тоа не е така, анализира членот на Извршен комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов.

Неговиот Фејсбук статус го пренесуваме во продолжение

Денес, сведоци сме дека ниту еден универзитет од Македонија воопшто не е ниту класифициран според Шангај. Поради тоа легитимно е да се постави прашањето:

Зошто не се соберат Ректорите на Универзитетите, Деканите на факултетите, Професорите, Доцентите, Асистентите и сите научни работници во земјава, да објаснат што тоа се случува со унверзитетите и факултетите?

Зошто не подготват стратегија и да дадат предлог решенија, како да се подобрат универзитетите за да еден ден го достигнеме барем основниот ЕУ стандард во високото образование? Најлесно е да се објасни со немаме буџет, немаме пари итн.
Да предложат сет на мерки до Министерството за образование до Министерството за Наука, различни од мерката барање пари?

Можеби пак најдобро е да се молчи и ништо да не се зборува, за да не се наруши евентуално „автономијата„ на универзитетите? Сепак, таа автономија секако покрај привилегии носи и одговорности! Научната автономија е неприкосновена за еден универзитет, но финансиската автономија сепак треба да вроди со некакви резултати.

Доколку нема резулатити, тогаш потребно е да се размисли за постапки и мерки, кои заедно со одговорност на клучните носители на универзитетот ќе резултираат со подобрување на позициите на универзитетите од Македонија.

Само со отворена мисла и јасна и кристална дискусија со предлог мерки, може да се подобри високото образование во земјава.!!!

Според Шангајската листа на класификација на универзитетите, 66 милионската Франција има 35 универзитети кои се…

Posted by Igorr Gila Nicoloff on Sunday, September 22, 2019

Latest Posts

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Овие институции издаваат дозволи за движење за граѓани и вработени во вонредна состојба

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории на граѓани. Во...

АКТУЕЛНО

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Македонија конечно има прв официјален спортски канал

Македонската радио телевизија информира дека после големи подготовки и преземени активности со задоволство ве известува дека почнува со емитување на 4 нови телевизиски канали...

Можеби ќе мора да се влегува по домови за да се изолираат членови на семејства

Минатата недела, доктор Мајкл Рајан, лидер во Светската здравствена организација, даде една прилично контроверзна изјава во врска со ширењето на COVID-19 и начините за...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.