fbpx
1 C
Skopje

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да продолжи да се развива како модерна, отворена, европска општина. Затоа е важно Штип да добие градоначалник со полн легитимитет и мандат од граѓаните, кој ќе ги реализира проектите кои се во интерес на граѓаните. – порача денеска прес своите сограѓани Сашко Николов, кандидат за градоначалник на општина Штип.

Мојата заложба како иден градоначалник на општина Штип ќе биде трајно решавање на проблемите со сообраќајниот хаос во градот.

Во таа насока предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

Вредноста на овој проект е 20.000.000 денари, од кои 9 милиони денари се обезбедени од страна на Владата на Република Северна Македонија. За изградба на конзоли за пешаци на река Отиња, средства ќе бидат обезбедени и од буџетот на Општина Штип.

Проектот е влезен во планот на програми за развој со тригодишна динамика на реализација, фазно, дел по дел.

Со изградбата на конзоли за пешаци, ќе се ослободи сегашниот тротоар на потегот од мостот на црква Св.Никола се до мостот кај судот со што ќе се добие уште една коловозна лента и проток на сообраќај која ќе го намали сообраќајниот метеж во централното градско подрачје и пристапот кон Клиничката болница.

Со овој проект и со двете платформи за паркирање го намалуваме сообраќајниот метеж во градот , ослободуваме втора лента која сега се користи за паркирање. Добиваме поголем број на паркинг места и најважно од се поголема сигурност за пешаците. Го подобруваме квалитетот на живеење! – посочи Николов.

Покажавме дека имаме слух за граѓаните и заедно со нив како партнер со редовна комуникација продолжуваме со решавање на вистинските проблеми.Остануваме отворени за секоја идеја , визија и потреба.Градиме од и за нашите сограѓани. – заклучи кандидатот за градоначалник на Штип.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -