fbpx
6 C
Skopje

Николовски: Апсолутното мнозинство и македонските граѓани ќе гласаат против договорот со Грција

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски во своето телефонско јавување во вестите на Канал 5 истакна дека референдумското прашање мора да биде едноставно, и единствено мора да се однесува на договорот со Грција.

Доколку прашањето е едноставно, Николовски напоменува дека апсолутното мнозинство од македонскиот народ и македонските граѓани ќе гласаат против договорот со Грција.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ иронично вели дека владата на СДСМ ќе добиеше подобар договор доколку воопшто не преговараше со Грција.

-Референдумското прашање мора да биде едноставно, а тоа е дали граѓаните се за или против договорот со Грција. Значи мора да има едноставно прашање. Доколку прашањето е едноставно и не збунувачко, апсолутно мнозинство од македонскиот народ и македонските граѓани ќе гласаат против договорот со Грција и договорот нема да биде прифатен. И соодветно на тоа владата ќе треба да си ги сноси последиците, затоа што направија еден катастрофален договор. Јас сум кажал и претходно, да не преговараа со Грција само да побараа да им дадат договор ќе им даде подобар договор од овој кој што во моментов го имаат. Така што тоа ќе е една фактичка ситуација на пораз на оваа капитулантска политика на Владата и тоа ќе е јасна порака од страна на граѓаните во која насока треба да се движи државата, вели Николовски и додава:

„Сметам дека Македонија има и човечки потенцијал и капацитет, а исто така и голем број експерти по меѓународно право и меѓународни односи кои што можат на другата на грчката страна да и го презентираат сето тоа и да ја натераат да ги прифати тие аргументи, а апсолутно не се согласувам дека е само од наш интерес е да се постигне договор , исто така и од нивни интерес е да се постигне договор. ВМРО-ДПМНЕ во оној момент кога ќе добие шанса да ја води државата ќе направи се да го промени овој штетен договор и да ги заштити националните интереси и на Македонците како народ и на Република Македонија. Уставното име на Македонија мора да биде зачувано“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -