fbpx
-2 C
Skopje

Николовски: Го променивме редоследот на активности при увозот на брашно

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Македонија eдинствено го промени редоследот на активности при увозот на брашно во насока на заштита на здравјето на граѓаните, ниту воведува нови давачки, ниту, пак, нецарински и нетарифни бариери, туку напротив ја олеснуваме постапката и протокот и ја намалуваме цената на контролните маркици за увозното брашно, порача денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

– Не мислам дека имаме трговски спор со Србија. Македонија само го промени редоследот на активности при увозот на брашно во рамки на истиот правилник без да воведуваме нови услови. Сега прво се прави анализа на увезеното брашно од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство, а потоа се добиваат контролните маркици од Министерството. Досега било обратно, прво се давале контролните маркици и брашното се пуштало во промет, а по седум до 10 дена се добивале анализите од АХВ, рече министерот Николовски во одговор на прашање по промоцијата на новите кандидати за полициски службеници во Центарот за обука – Идризово.

Намалувањето на цената на контролните маркици од 1,5 на 0,2 денари за брашно од 25 килограми, додаде, значи намалување на трошоците кои ги имаат увозниците.

– Контролните маркици се воведени на барање на увозниците и на домашната индустрија и со правилникот само се изедначуваат домашните производители со увозниците. Логично и нормално е прво да се направат анализите, а потоа да се пушти брашното во промет. Наместо да се лепат контролните маркици во Србија и брашното да стига на граница со залепени контолни маркици и веднаш да се пушта во промет, сега ќе треба да биде складирано во магацините кои ги имаат регистрирано увозниците, а по проверките од АХВ да биде ставено во промет, појасни Николовски.

Со српскиот министер Расим Љаиќ, посочи, сум во секојдневна и постојана телефонска комуникација и разговорите на оваа тема ќе продолжат денеска и утре.

– Убеден сум дека ќе најдеме начин да се реши овој притисок кој доаѓа од македонските увозници во соработка со српските трговци со брашно. Се дискутираат аргументите и има конкретни предлози како да се надмине проблемот, а со министерот Љаиќ се договоривме да се формира комитет помеѓу двете земји, кој во рок од 30 дена ќе ги отвори сите можни прашања. Закажана е и заедничка меѓувладина седница во Ниш, рече Николовски и додаде дека не постои никаква трговска војна меѓу двете држави.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -