fbpx
0 C
Skopje

Николовски: Изборите се потребни заради рестарт на новата македонска економија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

„Заедно со кандидатите од ИЕ3 на коалицијата можеме денеска имавме координативен состанок со регионалниот изборен штаб во Штип. Разговаравме за справување со корона вирусот и мерките за заштита на граѓаните, за потребата од избори најбрзо и најдобро што може“, изјави Љупчо Николовски СДСМ, во Штип по средбата со кандидатите за пратеници во ИЕ3.

„Изборите се потребни заради целосна подготвеност на државата за вториот бран, заради заштита на здравјето, рестарт на новата македонска економија но и целосно функционални институции. Изборите не се проблем, изборите се решение. Тоа е нашата порака. Решение кое ќе им даде полн легитимитет на законодавната и извршната власт. Никој не знае колку ќе биде голем и какви последици ќе остави тој втор бран што го очекуваме, затоа сега е моментот кога ситуацијата ја држиме под контролa. На граѓаните и државата и се потребни функционални институции и функционално собрание. Здравјето и животот на граѓаните се најважни од сè, но важна е и економијата важни се и останатите сектори. Колку пократко трае оваа состојба толку побрзо ќе се вратиме во нормала“, додаде Николовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...

ШOK ПРЕД ХОТЕЛОТ НА ЏОКОВИЌ: Српски навивач сакаше да оди во собата на Ноле, реагираше ПОЛИСИЈА (ВИДЕО)

Правилата се прилично строги и тенисерите не можат да го напуштат хотелот, освен кога одат на тренинг. И додека Новак одмараше во својата соба,...

Колев: Да го зaпалиш знамето на државата која дала државјанства на илјадници твои граѓани за работат низ цел свет е меко кажано невоспитано

Да го запалиш знамето на државата која прва не призна и испрати јасен сигнал кон целиот свет дека Македонија ќе биде самостојна и суверена...

Душичка: Атиџе за првпат во животот слави роденден и за првпат дува роденденски свеќички

По повод 57-миот роденден на Атиџе, нејзината најверна пријателка со која заедно одат на шопинг пијат кафе Сузана Турунџева и приреди вистинско изненадување ...
- Advertisement -