7 C
Skopje

Николовски: Протестите на опозицијата служат Мицкоски да се заштити од внатрепартискиот конфликт

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

-Рационализирање и сузбивање на корупцијата и криминалот, но и 20% намалување на администрацијата преку соодветни програми. Преку различи облици и спојување на институциите ќе испорачаме средена, компактна администрација, рече вицепремиерот за борба против корупција, човечки ресурси и одржлив развој  Љупчо Николовски во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 ТВ.

Без ревносна борба против корупцијата и криминалот, како што рече Николовски, нема економски прогрес.

На прашањето за незадоволството на опозицијата Николовски вели дека протестите се за лидерот на партијата се заштити од незадоволството внатре во партијата.

-Во континиуитет продолжуваат политиките на Мицкоски да се заштити од тоа што се случува внатре во партијата поради што продолжува неговото неконструктивно однесување кон граѓаните. Граѓаните дадоа многу посилна порака дека сакаат да одат напред. Дадоа поддршка за политиките на европеизација и трансформација. Сега треба да се свртиме дома. Протестите се демократско право на опозицијата и на било кој граѓанин, но важно е за што служи тој протест, во случајов за внатрепартискиот конфликт кај ВМРО-ДПМНЕ. – рече Николовски.

-Треба да дојде време во кое заедно обедеинети ќе одработиме за државата. ВМРО-ДПМНЕ е сериозна партија која заслужува реформи за модернизација, реорганизација во интерес на граѓаните. Но, на последните избори, наместо кон интересите на граѓните, тие беа свртени назад…Наративот, кампањата, спотовите има беа да се вратиме назад, да го обновиме режимот, истакна Николовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -