7 C
Skopje

Николовски: Со четвртиот пакет мерки обезбедуваме поддршка за туризмот, за земјоделството, за угостителската дејност

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Државата е тука да помогне кога е најтешко, истакна Љупчо Николовски, вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси.

„Со четвртиот пакет мерки обезбедуваме поддршка за туризмот, за земјоделството, за угостителската дејност. Го намалуваме ДДВ-то за занаетчиите и за ресторанските услуги“, посочи Николовски.

Преку Европската инвестициска банка ќе бидат обезбедени нови 100 милиони евра поволни кредити од Развојната банка на Република Северна Македонија. За постоечките корисници на бескаматни кредити од КОВИД-1 од РБСМ, се зголемува грејс периодот за исплата на земените кредити за дополнителни 3 месеци, потенцираше Николовски.

Николовски нагласи дека вкупната вредност на четвртиот пакет економски мерки изнесува 470 милиони евра, а заедно со претходните три пакети, достигнува 1 милијарда и 20 милиони евра помош во овие времиња кога истата е најнеопходна за граѓаните.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -