fbpx
-3 C
Skopje

Нимиц: Оние што велат „ајде да почекаме“ нов подобар договор, не знаат што зборуваат

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

И по два и пол месеца од потпишувањето на Договорот во Преспа, медијаторот Метју Нимиц е воздржан оптимист дека спогодбата лесно ќе помине во двете земји.

Во интервју за „БИРН“, 79-годишниот дипломат смета дека идејата да се чека нов подобар договор е ризична. Вели, поминаа 25 години, а може да поминат уште 25, зашто многумина ќе го загубат интересот.

– На оние во вашата држава што велат „ајде да почекаме“, да оставиме уште неколку години, ќе имаме подобар договор во иднина, jас им велам „Не знаете тогаш каде ќе биде ЕУ, дали ќе сакаат уште една членка, дали ќе сакаат тоа да биде вашата држава, не знаете каде ќе биде НАТО, не знаете што ќе се случи во Грција со смената на власта, не знаете што ќе се случи во регионот“, вели Нимиц во интервјуто за „БИРН“.

Нимиц е свесен дека три пречки се исправени пред целосно финализирање на спогодбата – референдумот и уставните измени во земјава и ратификација на Договорот во грчкиот парламент, прашање за кое лидерот на грчката опозиција Мицотакис е уверен дека сепак нема да добие зелено светло. Ќе ги искористиме сите карти што ни се на располагање за да ги смениме проблематичните аспекти на спогодбата. Дадовме македонски јазик и идентитет, а не добивне ништо за возврат, порачува Мицотакис во интервју за телевизија „Алфа“.

-Како се чувствуваат нашите граѓани кога господинот Заев и господинот Димитров велат „Јас сум Македонец и говорам македонски јазик“ и на тоа, никој не одговара. Ние нема да го ратификуваме договорот ниту сега, нито во следниот парламент, доколку не се ратификува во сегашниот парламент, изјави Кирјакос Мицотакис, лидер на Нова Демократија.

ИЗВОР: Канал5

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -