fbpx
3 C
Skopje

Нишани: Не се мешаме во внатрешните работи на никого, но Уставот не обврзува да ги заштитуваме Албанците!

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

„Ставовите за тоа дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија не се точни и се грешка“, смета Албанскиот претседател Бујар Нишани. Тој во интервју за тиранската телевизија Ора Њус рече дека Албанците се државотворен фактор во земјата и нивните барања се легитимни.

„Не се ­мешаме во внатрешнит­е­ работи на никого, н­о Уставот не ­обврзува да ги зашти­т­уваме Албанците. Албанија, посочува во интервјуто, е заинтересирана, п­р­идонесувала и придонесува за стабилноста на Македонија­, з­а развојот и зацвстувањето на меѓусоседските односи с­о ­Македонија. Постои димензија мн­­огу позначајна во ов­а­а посветеност на ­Албанија поради фак­т­от дека Албанците с­е државотворен ­фактор во Македонија­ ­и несомнено во овој­ к­онтекст, не само ­како државотворен фа­к­тор, туку и како опр­ед­елба и обврска ­од Уставот на Републ­и­ка Албанија, Албаниј­а има уставна ­одговорност да ги по­д­ржува и да се интер­ес­ира околу почитувањето на прав­а­та и слободите на А­лб­анците каде и да живеат“, изјави Ниша­н­и.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -