fbpx
6 C
Skopje

Српски медиуми откриваат: Новинар го прати Вучиќ во болница

АКТУЕЛНО

Некои српски медиуми и аналитичари нa телевизија со национална фреквенција, како и владини претставници, вчера ги поврзаа прашањата за печатот на Н1 со претседателот, со неговата медицинска состојба. Новинарите и здруженијата предупредуваат дека ваквото толкување на настаните е директен притисок врз независните медиуми и ја загрозува нивната безбедност.

„Јас лично знам колку беше тешко за претседателот Вучиќ и она што го гледавме на телевизија, заради таa прес-конференција во Белград, но и заради некои состаноци со некои меѓународни пратеници“, рече Драган Ј Вучичевиќ, уредник Информатор, на телевизијата Пинк.

„Колегата, дозволете ми да го наречам така, претпоставувам дека од Н1, кој му го носи телефонот пред лицето на Претседателот, каде го иа тоа? Идејата беше да се испровоцира мачо реакција на секој човек, нормален човек, сите би реагирале така. Така, вие и јас „Секој гледач, 90 проценти од нас, ако некој ни го истуркаше телефонот, ќе си ги туркаа рацете, ако ништо друго. Беше идеја да се испровоцира ваквата рефлексивна реакција на Вучиќ да предизвика хаос потоа“, рече Вучичевиќ.

Според некои политички аналитичари ваквото тврдење дека новинар, преку новинарско прашање успеал да го прати Вучиќ во болница е вршење на сериозен притисок врз новинарите и медиумите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -