fbpx
-1 C
Skopje

Нов изум на Google: Преку анализа на фотографија ви пресметува колку калории има во чинијата!

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Наместо рачно вметнување на податоците во поединечните апликации, како би добиле податок за калориската вредност на одреден оброк, “Im2Calories” ја проценува оваа бројка врз основа на фотографија од самото јадење.

На собирот Rework Deep Learning Summit одржан во Бостон, истражувачот на Google, Кевин Марфи открил интересен нов проект којшто користи софистицирани алгоритми за анализирање на фотографии од храна како би било проценето колку калории се наоѓаат во една чинија.
Името на проектот е “Im2Calories”, а целта е да се поедностави процесот на пресметување на калориите и со тоа да се поедностави и планирањето на оброците.

А за да биде проценета калориската вредност од поединечно јадење, тој ги брои неговите елементи, како на пример – 3 парчиња крцкава сланина, 2 пржени јајца и сите евентуални сосови, а нивната големина се добива споредувајќи ги парчињата од поединечните намирници со големината на чинијата како и останатите објекти коишто се наоѓаат на фотографијата.

“Im2Calories” не бара фотографии со висока резолуција, туку може да ги “чита” и оние коишто се објавуваат на друштвената мрежа Instagram.

Во текот на презентацијата, Кевин Марфи признал дека програмот може да се корегира преку опаѓачко мени, на пример, ако истиот го замени прженото јајце со поширано, или ако нешто е во потполност погрешно вчитано.

Во оваа фаза, “Im2Calories” греши при пресметките на калориската вредност за околу 20 отсто, но е дизајниран такашто се подобрува со текот на употребата. Google неодамна побарал и патент за оваа револуционерна технологија, а сè уште не е познато кога сето ова ќе ѝ биде достапно и на пошироката јавност.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -