fbpx
-0.3 C
Skopje

Нов културен бран во Гостивар и Крива Паланка: „Баклава“ и „Бла-Бла-Бла…“ со заеднички концерти

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Концертот насловен „Музика без граници“ е  уникатен заеднички проект на познатите македонски музички групи,  чии  членови  наизменично и заедно ќе изведуваат нивни композиции, на македонски и на албански јазик.

Како што велат од „Баги комуникации“, организатори на концертот,  целта е да се промовира идејата за заедништво во македонското општество преку музика, како и промоција на мултикултурата воопшто.  Со овој проект, бендовите имаат и цел да ја поттикнат децентрализацијата на културните настани, а со тоа  да учествуваат во збогатување на културната понуда во внатрешноста на Република Македонија.

„Баклава“  е формирана во 2005 година и е музички состав со минималистички музички концепт: звукот го градат само еден женски вокал и два жичани и ударни народни инструменти – тамбура и деф. Групата „Бла-Бла-Бла…“ е оформена кон крајот на 1980-тите години во Скопје и зад себе има четири албуми, вклучувајќи го и најновото студиско издание од оваа есен. Лидер на бендот е Идриз Амети, кој во македонската музичка андерграунд-сцена важи за една од личностите што извршија влијание на голем број млади генерации музичари.

Двете групи, како дел Новиот културен бран, ќе одржат концерт и в сабота во Домот на културата во Крива Паланка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -