fbpx
1 C
Skopje

Нов сообраќаен знак на патиштата: Казните драконски ако не го почитувате

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

На важните раскрсници во Србија денеска има нов сообраќаен знак. Наместо добро познатиот црвен знак СТОП, на кои сите сме навикнати, возачите беа затекнати од новиот знак „СТОП“ кој е со зелена боја. Иако сообраќајната полиција многу порано најавуваше промени во сигнализацијата, возачите денешниот ден го дочекаа тотално неподготвени.

Подобро би било сите да бидат упатени во тоа што значи новото „СТОП“ кое е со зелена боја, бидејќи за неговото непочитување следуваат драконски казни.

Како што пишуваат српските медиуми тоа означува менување на семафорот и регулирање на сообраќајот. Доколку не сакате српската полиција да ви напише казна од 10. 000 до 20. 000 динари, ве советуваме да застанете секогаш кога ќе го погледнете овој знак. Неговото поставување во Србија започна денес. Се очекува до петокот цела Србија да има вакви знаци, а полицијата веќе врши контрола за тоа дали истиот е прифатен и почитуван од возачите.

Што да правите кога видите зелено светло?

Морате да застанете со вашето возило и да ги пропуштите возилата кои се наоѓаат на улицата. После тоа продолжете го вашето движење.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -