fbpx
7 C
Skopje

НОВА УБАВА ВЕСТ ОД ВЛАДАТА: Минатата се покачија за 900 денари, оваа година започна со ново покачување на пензиите

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

НОВА УБАВА ВЕСТ ОД ВЛАДАТА: Минатата се покачија за 900 денари, оваа година започна со ново покачување на пензиите

Владата на вчерашната седница усвоила Информацијата според која јануарската пензија ќе биде повисока во просек за 185 денари. Покачувањето се должи на движерњето на индексот на трошоците за живот, кои ги погодуваат и повозрасните.

Имајќи предвид дека од здравствено- економската криза влијаеше и на овие граѓани, Владата извести дека пензиите за јануари ќе се исплатат до крајот на месецот.

Покачувањето на пензиите е во просек за 185 денари и позитивно е што се појавува на почетокот на годината, па може да се коментира како добра најава дека пензиите и во иднина ќе се зголемуваат.

Ланскиот јануари, заедно со покачувањата од 2019, пензиите пораснаа во просек од 900 денари. Трендот на покачување продолжува и оваа годиина. Иако можеби Владата пријатно ги изненади пензионерите, сепак денешната одлука ја покажува грижата кон оваа возрасна категорија граѓани.

Инаку, пензионерите беа дел и од владините економски мерки, па на поголемиот дел од нив им следуваа ваучери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -