3.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

Новак Ѓоковиќ со емотивна порака до сите луѓе на светов: Ве молам, останете дома во карантин, помогнете на луѓето во критична состојба

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ ги повика сите луѓе да останат дома и така да им помогнат на докторите, а дополни и дека моменталниот карантин треба да го користат за личен развој и да се посвети на работите за кои обично „нема време“.

„Се молам за сите луѓе, особено за оние на кои сега најмногу им треба поддршка и молитва. Да се лекуваме и да дозволиме сите заедно да го надминеме овој вирус. Се наоѓаме во тешко и предизвикувачко време. Многу луѓе страдаат и сега е потребно сите ние да се обединиме и колективно да разбереме што е најдобро за нас да станеме поздрави, помудри и благодарни од сето ова. Благодарен сум за големата посветеност и енергија што ја вложуваат трудољубивите и благородни луѓе во медицината за да им помогнат на голем број луѓе кои имаат потреба од тоа“, вели Ѓоковиќ и продолжи.

„Ве молам, останете дома во карантин, особено за да помогнете на луѓето во критична состојба. Да се обидеме да не ги оптоваруваме уште повеќе. Искрено, сметам дека карантинот за многу луѓе сега е добредојден. Мене ни дозволува да поминам квалитетно време со својата фамилија. Да се смеам, да ги сакам, да се гушкам со нив. Да сфатам колку едноставните работи го прават животот исполнет и комплетен. Постојаното патување е карактеристично во денешно време, а сега, со останувањето дома не само што ќе помогнеме вирусот да не се рашири, туку имаме можност да се посветиме на себе и со сите потиснати емоции, потсвесните програми за кои никогаш се нема време. Наметнатата ситуација е потсетник дека треба да работиме на себе. Да пронајдеме мир, да го вежбаме својот ум да мислиме на среќни и позитивни мисли што почесто, да се молиме, да читаме, да пишуваме, да пееме, играме, свириме… Сето тоа во корист на подигнување на личните вибрации, а со самото тоа и на вибрациите на целата планета и сите луѓе, животни и нашиот еко-систем“.

Latest Posts

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

АКТУЕЛНО

(ФОТО) При бегање во полициски час, автомобил во Кочани се заби во полициски автомобил

Во Кочани за време на полицискиот час откако е воведен во државата, полицијата има многу работа. Речиси и да нема ден кога нема интервенција. Вечерва...

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.