fbpx
-3.7 C
Skopje

„Новата Русија“ или вистината според Михаил Горбачов

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во својата книга „Новата Русија“, Михаил Горбачов пишува отворено и директно за распадот на Советскиот Сојуз, за ​​крахот на транзицијата кон демократија и пазарна економија во Русија и Источниот блок, за подемот на Путин, враќањето на авторитаризмот и опасноста од нова Студена војна

Михаил Горбачов – единствениот претседател на СССР е лицето кое стои позади „перестројката“ и човекот кој сам вели дека и смета на моменталната власт во Русија – напиша автобиографска книга за времето по промените. Во „Новата Русија“ Горбачов ги прикажува од свој агол клучните историски настани од крајот на 80-тите и 90-тите години на XX век, коментирајќи ја внатрешната и надворешната политика на СССР, а потоа и на Русија.
Во своите мемоари Горбачов го опишува својот последен ден во Кремљ. Раскажува за своите чувства како човек, кој стои на чело на една огромна држава и ја покажува ситуацијата во Русија од првите месеци на 1992 година, методите со кои демократијата била заменета и сложените социјални процеси, што се случувале во државата како резултат на тешката економска криза.
Носителот на Нобеловата награда за мир (1990) упатува критики кон авторитарниот стил со кој владее Владимир Путин и начинот на кој партијата „Единствена Русија“ постепено почнува да личи на советската комунистичка партија, преку освојувањето на целосната власт и спречувањето создавање на вистинска опозиција.
Горбачов го критикува Кремљ поради опасната сличност со идеологиите од почетокот на XX век, поради недостатокот на вистинска демократија и слободни избори и поради занемарувањето на потребите на сиромашните во земјата. Поранешниот советски лидер не молчи и по прашањето за стремежот на САД кон повеќеполарен свет и интервенција на Американците во политиката на одредени суверени држави.

Во својата книга Горбачов го коментира и напредокот на новите големи сили како Кина, климатските промени, зголемувањето на социјалната нееднаквост и кризите, до кои тоа неизбежно ќе доведе, исламскиот тероризам, конфронтацијата на Русија со НАТО, опасноста од нова Студена војна и др.
„Новата Русија“ не е само мемоарна книга – таа е и предупредување до Русија и кон светот за опасниот курс преземен од страна на  многу народи и влади.
Книгата фрла светлина и врз лажната информација за смртта на Михаил Горбачов од август 2013 година, и содржи писма од негови приврзаници, кои комуницирале со него во периодот 1991-2013 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Koj тоа нас не kраде? Млад политичар влезе во аптека за да ги види цените на лекови во Србија за да ги спореди со...

Младиот политичар, а сегашен градоначалник на Бања Лука минатата година објави интересно видео кое уште се споделува по социјалните мрежи и е доста популарно...

Во пресрет на Богојавление: „Кој вика дека го нема“: По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако...

Потсетување во пресрет на Богојавление: На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше...

Марија Пијaнманов и сопругот со париско кафе: Поздрав од Париз „мали маkедончиња“

Некои ги хејтаат, други ги обожаваат. Најчесто може да ги сретнете на социјалните мрежи, каде што споделуваат фотографии од нивните дружби по европските метрополи...

Kонечно посочија кој ден од оваа недела се очекува најмногу СНЕГ: Времето до среда ќе биде студено, а четврток подгответе се за снежна поkривка

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе...

Веднаш до Македонија: Штотуку споделено за СИЛЕН земјотрес во соседна Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако...
- Advertisement -