10 C
Skopje

Новите мерки не им донесоа резултат: Над 1000 новозаразени личности со Ковид-19 во последните 24 часа во Хрватска

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Во последните 24 часа се забележани 1131 нов случај на коронавирус во Хрватска, со што бројот на активни случаи порасна на 4233.

Меѓу нив има 505 хоспитализирани пациенти, а на респиратори се 24 лица. Во последните 24 часа починало едно лице, а во самоизолација моментално се 17.242 лица.

Во последното деноноќие се излекувани 459 лица, со што вкупниот број на пациенти кои се оздравени изнесува 19.087.

До денеска се тестирани вкупно 385.072 лица во Хрватска, од кои 5.693 во последните 24 часа. Во Хрватска пред неколку денови стапија на сила новите рестритктивни мерки со цел подобро справување со епидемијхата на ковид-19.

Хрватите воведоа задолжително носење маска во затворени простори и се ограничуваат собирите на кои се очекуваат повеќе од 50 луѓе. Владата потенцира дека е задолжително маските да се носат на исправен начин, така што маската цело време ќе ги прекрива носот и устата.

Што се однесува на одлуката за 50 лица на собир, таа не се однесува на професионални и аматерски уметнички изведби, спортски настани, кино проекции, свадби, погреби, верски обреди и изложби.

Нови мерки денес се донесени и во соседна Србија Србија воведува нови мерки против коронавирусот. Собирите веќе нема да бидат дозволени, а најважната мерка е дека маските ќе мора да се носат и на отворено. „Ги заоструваме сите претходни мерки во однос на нивната примена. Повеќе нема да може да се издаваат дозволи за собири. Маски треба да носиме сите, постојано и на отворено, тоа е исто така нова мерка”, рече Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, заменик директор на Институтот за јавно здравје. Таа додаде дека белградска „Арена“ повторно станува привремена болница. „Сакаме да дејствуваме превентивно, да не реагираме само кога сериозно ќе се наполнат капацитети, а здравствените работници ќе бидат преморени.

Поминавме низ тоа и немаме причина да не учиме од наши и туѓи примери кои не дадоа добри резултати. Кога се однесувавме одговорно, имавме резултат , затоа барам единство и солидарност“, рече министерот за здравство Златибор Лончар. Србија веќе влезе во третиот бран на епидемијата, порано од очекуваното. Првите прогнози беа дека третиот бран ќе се случи на крајот на овој и почетокот на следниот месец, но од вторник, бројките во Србија се во пораст од ден на ден. Во средата и вчера имаше повеќе од 200 нови инфекции на денвно ниво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -