fbpx
-1 C
Skopje

Њујорк – град кој никогаш не спие

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Њујорк – град на различни култури, мода, ноќен живот, шопинг.. Њујорк, град на соништата, град кој никогаш не спие!

Њујорк е составен од пет урбани подрачја: Менхетен, Стејтн Ајленд, Бруклин, Квинс, Бронкс од кои најголем и најелитен е Менхетен, со многу познати обележја, туристички атракции, универзитети и музеи. Менхетен исто така е дом на Обединетите Нации, но и на една од најславните градби во светот „Емпајер Стејт Билдинг“, чија изградба започнала во 1929 година, а завршила во 1931-та година. Интересни факти за изградбата е дека за време на истата пет луѓе умреле, потрошени се 40,948,900 милиони долари за изградба, а цената на нејзиното реновирање изнесува неверојатни 550 милиони долари.

Оваа највисока зграда има величевствен поглед. Често може да слушнете дека е најфотографираната на светот ( 1,342, 824 постови на Инстаграм) а ние ви предлагаме доколку ја посетите да го зголемите тој број. Она што ќе ви остави посебен впечаток е спектакуларниот поглед од опсерваторијата и отворен поглед на целиот Њујорк, кој е особено убав во текот на ноќта.

Многу светилки и огромни билборди, музичари и актери во интересни костими. Сево ова е синоним за Тајмс Сквер. Она што особено фасцинира е кристалната топка која што се спушта на 31 декември по полноќ означувајќи го крајот на оваа, но и почетокот на следната година. Бруклин е поврзан со Менхетен преку три мостови: Бруклин, Менхетен и Вилијамсбург.

На 17 мај 1884, 21 слон поминаа преку мостот со цел да се докаже дека неговата конструкција е стабилна.

Бруклинскиот мост, кој го спојува Менхетен со Бруклин е една од најпрепознатливите атракции во Њујорк. Шетањето по пешачките патеки на овој дел од мостот, пружа посебно искуство, а посебна возбуда носи Бруклинскиот парк кој њујорчани често го користат за пикник.

После убавата прошетка во некој од околните ресторани каде што може да вкусите најразлични специјателити. Било каков специјалитет да ви падне на памет – во Њујорк сигурно ќе го пробате. „БлекТеил“ ресторанот се издвојува по карактеристичниот ентериер, одличната храна и супериорната оценка добиена од посетителите непосредно по неговото отварање. Овој ресторан е уреден во кубански стил, а на своите гости им нуди специјални понуди на храна, но и извонредни коктели.

Доколку сеуште се двоумите каде за божиќните празници, тогаш дефинитивно Њујорк е вистинскиот избор за вас.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -