fbpx
12 C
Skopje

Нуклеарните кодови на САД веќе не се тајна за Трамп

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Точно пред да почне церемонијата на инаугурацијата на Доналд Трамп, тој бил запознаен со таканареченото „нуклеарно куферче“ што го активира нуклеарниот арсенал на САД, јавува телевизијата NBC.

Со контролата на таквото куферче Трамп веќе има контрола врз повеќе од 4. 000 нуклеарни боеви глави. Според NBC за брифингот кој се врши од високи функционери на Пентагон на денот на инаугурацијата, се знае малку.

Познато е дека во чантата има компјутер, модеми, мобилни и сателитски телефони, па дури и инструкции за употреба, но не и црвено копче.

Американското нуклеарно оружје се пушта по силно заштитена линија и со воведувањето на нуклеарни кодови кои се менуваат секој ден.

Пред инаугурацијата Трамп добива и посебна електронска картичка на која се содржани сите лозинки. Таа се активира по електронски пат веднаш по заклетвата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -