fbpx
-1.8 C
Skopje

Образованието, јавното здравство и социјалната заштита – ова е „Светото Тројство“ меѓу измамите во земјата

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Освен за актуелната тема каде е исчезнат Груевски, дали е во Унгарија и бара азил ако воопшто е таму, отварањето на Уставот и ребаланс на буџетот, до македонската јавност никако да стигне информација до каде се реформите во Министерството за образование и наука.

Помина и првото тромесечие од учебната 2018/2019 а нашите ученици основци и средношколци уште немаат добиено комплет учебници. Сѐ уште учениците учат со копирање на материјалот по одредени предмети, иако на почетокот на учебната година се пофаливте со тендери за набавка на учебници, но како и се друго во државава тендери има но реализација никако.
Најверојатно Министерството за образование и наука по повод новогодишните и божиќните празници ќе ги изненади учениците со пакетче училишен материјал т.е. учебници кои им се очајно потребни.

Иако на последниот отчет на Владата нашиот министер Г.Адеми нема потрошено ниту еден денар од буџетот предвиден за трошоци за секој еден министер, не е ни чудо што учениците немаат учебници. Освен за покачените плати во септември од 5% на наставниците во основните и средните училишта, во новиот ребаланс на буџетот никаде не се спомнуваат професорите кои предаваат на нашите идни академски граѓани. Иако и од СОНГ се сомневаат дека во образованието ке има нов бран на чистки јас прашувам дали критериумите за ново избраните наставници пак ќе бидат партиските книшки? Платите во високото образование се под достоинството на професијата и во подобрување на истото треба под итно да се реагира.

Нашите студенти уште водат битки со мизерните услови во студентските домови и оваа година имаме најголем процент на иселување на студенти и запишување на истите во државите како Словенија и Бугарија. Можеме да бидеме задоволни единствено од работата на академиците кои конечно се зафатија со работа за учебниците по историја и еднаш засекогаш да ги затворат дилемите по ова прашање.

Иако во неколку наврати ние од ГДУ како конзервативна партија излеговме со став дека во земјите од западот има добри модели на образование, кои треба да се преземат и да се имплементираат во нашата држава.

Освен актуелните теми во државата кои ги спомнав на почетокот, во нашата држава имаме поголеми проблеми како што се образованието, јавното здравство и социјалната заштита.

Ова е „светото тројство“ меѓу измамите во земјата. Овде е сѐ а ништо не е бесплатно.

Автор: Фросина Китановска

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -